Politici chtějí regulovat úroky, odborníci jsou proti

Na finanční sektor se valí další regulace. Parlamentní Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury chce novelizovat zákon o spotřebitelském úvěru a zavést do něj maximální roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která zahrnuje úrok a další náklady na úvěr. Vyšší sazba by pak byla lichvou.

Tomio Okamura (foto ČTK)
15.11.2013 6:15   |  

„Současný stav neposkytuje spotřebitelům dostatečnou ochranu. Soudy se v podstatě bojí odsuzovat lichváře, ačkoli se zcela zjevně snaží uvést spotřebitele v omyl a nabízejí mu přemrštěné úroky,“ odůvodňuje návrh Okamura.

Z vyjádření dalších politických stran je přitom velmi pravděpodobné, že návrh na zavedení stropu RPSN projde. Regulaci RPSN má totiž v programu kromě Okamury také hnutí ANO Andreje Babiše, které si stejně jako hnutí Úsvit představuje, že by maximální sazbu měla stanovovat Česká národní banka (ČNB).

O zavedení limitu RPSN už několik let usiluje také ČSSD, byť v jejích představách by to nemělo být dáno zákonem, ale zmocněním vlády, která by ji dle ekonomického vývoje vždy stanovila svým nařízením.

Krátkodobé půjčky v ohrožení

Politici nicméně předpokládají, že strop by mohl být někde mezi 17 a 25 procenty. V ohrožení zastropováním se tak ocitají i některé krátkodobé půjčky od bank i nebankovních firem nebo třeba půjčky z kreditních karet a kontokorentních úvěrů, jejichž nákladovost celkem běžně překračuje dvacetiprocentní RPSN.

„V případě zavedení takového opatření finanční instituce sice zpravidla reagují snížením RPSN, ale zároveň i zvýšením poplatků, které do ní zahrnuté nejsou – například penále z prodlení nebo poplatky za upomínky,“ upozornil na možnou reakci trhu Ondřej Holoubek z Provident Financial.

Skepticky o návrhu na regulaci RPSN hovoří i sama ČNB: „Novela zákona o spotřebitelském úvěru jen pro účel ochrany před lichvářskými smlouvami není třeba,“ tvrdí ředitelka odboru ochrany spotřebitele Helena Kolmanová. Podle ní řeší tuto problematiku nový občanský zákoník – zavádí do soukromého práva institut lichvy a počítá s neplatností smlouvy v případě, že byla uzavřena v tísni spotřebitele nebo počítá s nepřiměřeným protiplněním za poskytnutí úvěru.

Rizikoví klienti na úvěr nedosáhnou

Lidé z finančního sektoru si také nejsou jisti, jak by byly veškeré smlouvy kontrolovány. A existují i další rizika. „Stanovení maximální možné RPSN na těchto úrovních by řadě klientů znemožnilo dosáhnout na úvěr, protože jejich rizikový profil by poskytnout úvěr s menší RPSN neumožňoval,“ vysvětlil Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

„Zavedení cenové regulace, a o nic jiného se nejedná, se tak ve skutečnosti může obrátit proti samotným spotřebitelům,“ dodal Jan Matoušek z České bankovní asociace.

Až o amatérském návrhu pak hovoří Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni, který se dlouhodobě zabývá oddlužováním lidí. „Návrh Úsvitu by způsobil vytlačení chudších obyvatel z legálního úvěrového trhu,“ varoval.


Čtěte také:

Studentské půjčky – pomoc studentům nebo cesta k zadlužení?

Kdo vám dá fér půjčku? Může to být i nebankovní společnost

Neprokážete majetek? Daň 100 procent. Okamura míří do voleb

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web