Pololetní zisk rakouské pojišťovny VIG vzrostl o deset procent

18.8.2011 12:24   |  

aktualizováno Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG) vykázala v prvním pololetí nárůst zisku před zdaněním o 10,4 procenta na 282,2 milionu eur (6,9 miliardy Kč) a desetiprocentní nárůst čeká společnost i v celém letošním roce. Více než polovinou se už na zisku a příjmech z pojistného podílely aktivity mimo Rakousko, tedy v zemích střední a východní Evropy v čele s českým trhem.

VIG zaznamenala zejména silný růst na českém trhu životního pojištění, kde jí výběr pojistného vzrostl o 23,3 procenta na 431,5 milionu eur. Celkový příjem pojistného českých aktivit VIG stoupl o 12 procent na 973,7 milionu eur.

„Výsledky hodnotíme jako neutrální. Akcie společnosti se už několik měsíců obchodují v souladu s evropským finančním sektorem, na domácím trhu pak s akciemi Erste Bank. Dluhové potíže Evropy a celkové naladění na finanční sektor v Evropě mají výrazně větší vliv na obchodování s akciemi VIG než výsledky,“ uvedl Tomáš Sýkora z Patria Finance.


Čtěte také: Čtvrtletní zisk rakouské pojišťovny VIG stoupl o sedm procent


Výsledky by neměly vyvolat výraznější tržní reakci ani podle analytiků J&T Banky. Podle nich společnost opět potvrdila stabilitu svého hospodaření a díky poměrně konzervativní investiční strategii pak není pojišťovna ani výrazněji zasažena riziky plynoucími z dluhové krize v Evropě.

Podíl VIG na českém trhu činil za pololetí 30,3 procenta a proti prvnímu čtvrtletí se snížil o tři procentní body. Skupina si však udržela pozici jedničky na českém trhu. Pololetní zisk české divize, kam Kooperativa, České podnikatelská pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny a zajišťovna VIG Re, vzrostl o 35 procent na 91,3 milionu eur.

Příjmy z pojistného celé VIG se zvýšily o 3,1 procenta na 4,73 miliardy eur. Výrazného nárůstu skupina docílila v Polsku, kde výběr pojistného vzrostl o 44 procent na 498,1 milionu eur a VIG se zde dostala na třetí místo na trhu. VIG je největší pojišťovnou, která působí na mladých evropských trzích.

„Úspěch naší strategie ve střední a východní Evropě prokazuje to, že zisk z těchto trhů již překračuje příspěvek Rakouska,“ uvedl ve zprávě firmy její generální ředitel Günter Geyer.

Výběr pojistného na domácím trhu klesl kvůli propadu u životního pojištění o 3,8 procenta na 2,2 miliardy eur. Hrubý zisk rakouské divize stoupl o 1,4 procenta na 140 milionů eur.

Akcie VIG na pražské burze za posledních 5 let:

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web