Polovina Čechoslováků žije z ruky do úst. Půjčí si ale spíše Čech

Polovina Čechů a Slováků žije takřka z ruky do úst. Nedokáží totiž ze svých měsíčních příjmů ušetřit ani tři tisícovky korun. Hovoří o tom průzkum banky UniCredit Bank mezi československými střádaly. Celá čtvrtina lidí z obou zemí je na tom ještě hůře a před výplatou jim na kontě nezbydou ani dva tisíce korun. I tak ovšem platí, že půjčit si jde nakonec spíše Čech než Slovák.

 ilustrační foto
6.3.2015 10:53   |  

Téměř polovina českých a 40 procent slovenských domácností vyjde podle průzkumu UniCredit Bank s financemi tak akorát, aniž by se respondenti museli omezovat nebo naopak příliš peníze rozhazovali. Lépe hodnotí svojí situaci především lidé s vyšším vzděláním. Pozitivně tak svou finanční situaci hodnotí až 85 procent vysokoškolsky vzdělaných Čechů a 70 procent Slováků.

„Překvapivým zjištěním je fakt, že lidé bez půjček a finančních závazků neušetří o mnoho víc, než ti, co splácí například spotřebitelský úvěr, hypotéku nebo jinou půjčku. Lidé, kteří již půjčku splácí, mají často vybudovanou jistou míru finanční disciplíny. Proto dokážou v konečném důsledku ušetřit měsíčně téměř stejně jako ti, co žádný úvěr nesplácí,“ vysvětluje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Průměrná výše závazků českých a slovenských domácností
Typ úvěru Češi Slováci
Hypoteční úvěr 1 000 000 Kč 28 000 EUR
Spotřebitelský úvěr 220 000 Kč 4 300 EUR
Jiný typ půjčky 77 000 Kč 2 000 EUR

Podle průzkumu nicméně téměř každý čtvrtý Čech a dokonce více než třetina Slováků, kteří splácejí úvěr, nemá přesný přehled o tom, kolik dluží. Průměrný Čech, který má v současné době půjčené peníze na úvěr, má přitom na spotřebitelském úvěru půjčeno přibližně 220 tisíc korun, Slovák 4 300 eur (zhruba 120 tisíc korun). U hypotéky je to až 1 milion korun (28 000 eur na Slovensku). Někteří lidé si také půjčují od rodiny a známých a to v průměru 77 tisíc korun, respektive 2000 eur (55 tisíc korun).

„Splácení úvěru má ale při plánování finančních výdajů v českých a slovenských domácnostech nejvyšší prioritu u šesti z deseti lidí, co jakoukoliv půjčku splácí. Na druhé straně ale až třetina lidí přiznává, že se již alespoň jednou se splátkou úvěru opozdili. Navíc opakovaný problém se splácením úvěru připustilo 9 procent Čechů a 11 procent Slováků,“ dodává Plocek.


Čtěte také:

Dluhy domácností vzrostly na 1,23 bilionu korun, rostly ale i úspory

Dluhy domácností v lednu vzrostly na 1,239 bilionu

Autor: buk

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web