Polská Bank Zachodni WBK čeká na nového vlastníka

28.5.2010 8:47   |  

Irská bankovní a finanční skupina Allied Irish Banks (AIB) prodává svou polskou dceřinou společnost Bank Zachodni WBK sídlící ve Wroclavi a Poznani. V následujících dnech budou zájemcům o koupi zaslány informace o prodeji. Finanční dohled ve Varšavě bude operaci pozorně sledovat, nevylučuje však žádnou variantu obchodu.

Balík 70 procent akcií polské firmy je k mání za deset miliard zlotých. Transakce se tak může stát obchodem roku. Není proto divu, že v pohotovosti je vícero místních i zahraničních finančních institucí, které si na akvizici brousí zuby. Zachodni patří k největším polským poskytovatelům úvěrů.

„Příležitost koupit banku téměř s pětiprocentním podílem na polském trhu se už nemusí opakovat,“ všímá si deník Rzeczpospolita, který se vyslovuje pro setrvání banky v polských rukou. Podle jeho názoru by Polsko mělo využít šance vyvodit konkrétní důsledky ze skutečnosti, že země vykazuje již dva roky po sobě největší růst HDP v Evropě.

Šéf Komise finančního dozoru Stanisław Kluza v rozhovoru s listem přislíbil, že jeho úřad případného nového majitele banky řádně prověří. Nevylučuje ale žádnou podobu budoucího obchodu. Společnost tak může být odprodána zahraničnímu nebo polskému investorovi, stejně jako polským penzijním nebo private equity fondům, nebo dokonce i formou management buyoutu při aktuálním stavu.

„Nelze dopředu říct, že je jedno řešení dobré a jiné špatné,“ řekl Kluza Rzeczpospolitě. Předpokládá se, že bude vybrán model, který rizika pro banku minimalizuje. Pak by do soutěže mohly být připuštěny i penzijní a investiční fondy.

Irská a polská média mezi uchazeči o koupi jmenují francouzské Société Générale a BNP Paribas, ING a Rabobank z Nizozemska, španělské domy Santander a BBVA, anglickou HSBC, skandinávskou Nordeu, obě největší polské banky PKO BP a Pekao z italské skupiny UniCredit. Celkem se irskému majiteli měl nahlásit tucet zájemců. Zájem o polskou dceru AIB projevila i banka Raiffeisen International, ale podle jejího šéfa Herberta Stepice nebyla k jednání s Iry pozvána. Šéf BNP Paribas Baudouin Prot zase opakovaně popírá, že by měl takové plány.

Zachodni bývá často nazývána nejlepší polskou bankou. Zvláštní pozornost si vysloužila svými reklamními kampaněmi na „levné úvěry“ s Johnem Cleesem z Monty Pythonova létajícího cirkusu, na loterii s Dannym DeVitem či na nové konto s Gérardem Depardieuem.

Varšava
Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Aureliusz M. Pędziwol

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web