Polsko by mohlo ještě letos zavést bankovní daň

5.1.2011 18:57   |  

Polsko by mohlo ještě v tomto roce zavést bankovní daň. V Polském rozhlase to dnes řekl ministr financí Jacek Rostowski. Česko tuto daň, která má pokrýt náklady na případnou záchranu krachujících finančních ústavů, odmítá.

„V Polsku jsme neměli finanční krizi, protože máme zdravé banky, ale měli bychom se připravit na budoucnost,“ řekl Rostowski. „Daň se objeví, možná dokonce v tomto roce,“ uvedl šéf resortu financí. Dodal, že peníze vybrané na této dani by nešly do státního rozpočtu, ale do zvláštního fondu, z kterého by bylo možné zachraňovat banky, jejichž bankrot by ohrožoval úspory Poláků. „Všude v Evropě vznikají takové fondy,“ tvrdí Rostowski.

Doposud je založilo šest členských zemí Evropské unie, napsala polská agentura PAP. Evropská komise v říjnu oznámila, že letos v létě navrhne státům sedmadvacítky zavedení bankovní daně. Banky by podle Bruselu měly zaplatit zhruba pět procent ze svých zisků.

Česko si sice loni v červnu vyjednalo výjimku, která by ho měla od daně osvobodit, komise se ale v říjnu o žádných zvláštních podmínkách pro Prahu nezmínila, naopak zdůraznila, že je nutné zavést daň v celé evropské sedmadvacítce. Podle české vlády by tato daň znevýhodnila evropské bankovní odvětví proti světové konkurenci a banky by náklady na odvody převedly na své klienty.

Dočasné zvláštní daně na bankovnictví, maloobchod, energetiku a telekomunikace se v rámci snahy o snížení rozpočtového deficitu loni rozhodla zavést také maďarská vláda. Od finančního sektoru chce tímto způsobem vybrat 200 miliard forintů (zhruba 18 miliard Kč) ročně, od ostatních odvětví dalších 161 miliard forintů ročně. Komise EU začala v pondělí vyšetřovat, zda jsou maďarské daně v souladu s unijním právem.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web