Polsko chce koupit od Irů Bank Zachodni. Vznikl by středoevropský bankovní gigant

25.6.2010 8:35   |  

Druhá největší banka v Polsku, polostátní PKO BP, se pokusí převzít banku BZ WBK (Bank Zachodni), kterou prodává její irská matka AIB. Pokud se transakce podaří, vznikne jeden z největších středoevropských bankovích domů.

PKO BP předloží nabídku irskému majiteli 28. června, uvedl v rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza ministr financí Aleksander Grad. Zároveň ujistil, že jeho rezort bude v této věci aktivní. Financování je prý připraveno.

Sedmdesátiprocentní podíl AIB v BZ má podle odborníků hodnotu deseti miliard zlotých (zhruba 63 miliard korun). Na příští valné hromadě PKO BP si chtějí zástupci státu vyžádat třicetidenní lhůtu na prozkoumání, zda je transakce uskutečnitelná. Bude-li odpověď znít „ano“, ministerstvo navrhne, aby se z loňského zisku nevyplácely dividendy. Jakožto 51procentní vlastník návrh prosadí. Využití peněz z kapitálového navýšení ke koupi BZ WBK může teoreticky způsobit potíže. Banka při emisi nových akcií deklarovala, že by koupi ráda financovala prostřednictvím nových systémů EDV. Grad v tom ale problém nevidí a převzetí polské dcery irské banky považuje za nejlepší cestu posílení PKO BP. Také o tom však panují pochybnosti. Fúze sice povede ke vzniku jedné z největších bank ve středoevropském regionu s možnostmi zahraničních expanzí, zároveň však jde o „nesmyslné znárodnění zdravé soukromé banky“, jak napsal komentátor deníku Rzeczpospolita.

Andrzej Mikosz, stínový ministr financí za Právo a spravedlnost, si myslí, že transakce bude oslavována jako úspěch vládnoucí Občanské platformy, z čehož může posléze PKO BP těžit. „Větší užitek by podle mě přineslo, kdyby banka zůstala na vládě nezávislá,“ řekl.

Autor: Aureliusz M. Pędziwol

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web