Polsko chce koupit od Irů Bank Zachodni. Vznikl by středoevropský bankovní gigant

25.6.2010 8:35   |  

Druhá největší banka v Polsku, polostátní PKO BP, se pokusí převzít banku BZ WBK (Bank Zachodni), kterou prodává její irská matka AIB. Pokud se transakce podaří, vznikne jeden z největších středoevropských bankovích domů.

PKO BP předloží nabídku irskému majiteli 28. června, uvedl v rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza ministr financí Aleksander Grad. Zároveň ujistil, že jeho rezort bude v této věci aktivní. Financování je prý připraveno.

Sedmdesátiprocentní podíl AIB v BZ má podle odborníků hodnotu deseti miliard zlotých (zhruba 63 miliard korun). Na příští valné hromadě PKO BP si chtějí zástupci státu vyžádat třicetidenní lhůtu na prozkoumání, zda je transakce uskutečnitelná. Bude-li odpověď znít „ano“, ministerstvo navrhne, aby se z loňského zisku nevyplácely dividendy. Jakožto 51procentní vlastník návrh prosadí. Využití peněz z kapitálového navýšení ke koupi BZ WBK může teoreticky způsobit potíže. Banka při emisi nových akcií deklarovala, že by koupi ráda financovala prostřednictvím nových systémů EDV. Grad v tom ale problém nevidí a převzetí polské dcery irské banky považuje za nejlepší cestu posílení PKO BP. Také o tom však panují pochybnosti. Fúze sice povede ke vzniku jedné z největších bank ve středoevropském regionu s možnostmi zahraničních expanzí, zároveň však jde o „nesmyslné znárodnění zdravé soukromé banky“, jak napsal komentátor deníku Rzeczpospolita.

Andrzej Mikosz, stínový ministr financí za Právo a spravedlnost, si myslí, že transakce bude oslavována jako úspěch vládnoucí Občanské platformy, z čehož může posléze PKO BP těžit. „Větší užitek by podle mě přineslo, kdyby banka zůstala na vládě nezávislá,“ řekl.

Autor: Aureliusz M. Pędziwol

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web