Polsko hledá zbývající finanční prostředky na koupi banky BZ WBK

4.6.2010 8:43   |  

Sedmdesátiprocentní podíl ve čtvrté největší polské bance Bank Zachodni (BZ) WBK, který momentálně vlastní irská bankovní a finanční skupina Allied Irish Banks (AIB), má velkou šanci získat Polsko.

Ministerstvo národního majetku chystá podle médií nejenom konsorcium polských finančních skupin, mimo jiné důchodových a investičních fondů nebo pojišťovny PZU, které dají dohromady část potřebných financí ke koupi, ale jedna z nejstarších polských bank PKO BP, která plánuje s BZ WBK vytvořit synergii, již dokonce požádala o finanční zázemí švýcarskou investiční banku Credit Suisse a sama zvažuje emisi akcií.

Koupi majoritního podílu v bance je rovněž nakloněna Komise finančního dohledu KNF. (KNF je dozorčí rada s obdobnou funkcí, jakou v ČR vykonává ČNB, jejími členy jsou mimo jiné zástupce ministerstva financí, viceprezident Polské národní banky nebo zástupce prezidenta). Podle neoficiálních zdrojů deníku Gazeta Wyborcza Poláci sice pravděpodobně netrumfnou nabídku jiných evropských bank, které mají o BZ WBK zájem, jejich výhodou je však právě přízeň KNF, která rychlým schválením transakce umožní získat irské AIB peníze za prodej BZ WBK téměř okamžitě. Což by se AIB líbilo, splácí totiž půjčku irské vládě, která ji nedávno vytáhla z ekonomické krize.

V médiích se objevují spekulace, že přesně těmito kroky, které nyní činí Varšava, podmínila irská AIB prodej podílu banky Polsku. Termín pro splnění irských podmínek je však vražedný, údajně pouhých 14 dní. Potom dostanou přednost ostatní evropské bankovní skupiny. Počet zájemců však klesá. Jako první údajně odstoupil francouzský bankovní ústav Société Générale kvůli krizi eurozóny, zájem dementovala rovněž banka BNP Paribas. Ani situace dalších bankovních skupin není pro koupi podílu ideální, například španělskou banku Santander ohrožuje dopad řecké krize.

Kdyby se bance PKO BP podařilo odkoupit podíl v Bank Zachodni, vznikla by u našich severních sousedů silná bankovní skupina, která by se s ohledem na svou hodnotu zařadila na 17. příčku ceněných evropských bankovních domů. Polské bankovnictví by si rovněž oddechlo, že se nemusí spoléhat jen na strategického zahraničního partnera, který v krizi vždy upřednostní svůj mateřský trh a omezí působnost dceřiných bank v zahraničí na úkor jejich potenciálního vzrůstu.

Autor: Barbora Baronová

Komentáře

Čtěte také

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci aktualizováno

Příčinu pátečního požáru filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově, který podle odhadů způsobil škodu až 100 milionů korun, odhalí až odborná znalecká zkoumání.… více

Mobilní web