Polsko trestá UniCredit za špatně provedenou analýzu

3.12.2010 8:16   |  

Už je skoro jisté, že polský finanční dohled KNF udělí společnosti UniCredit CAIB pokutu za dva roky starou analýzu týkající se ropné společnosti Grupa Lotos. Podle analýzy měly být tehdejší šance na přežití druhé největší polské ropné firmy padesátiprocentní. Autoři zprávy ocenili akcie Lotosu na nulu, ačkoli se upisovaly za osm zlotých.

Definitivní rozhodnutí KNF padne po Novém roce. „Je to velmi důležitý a komplikovaný případ,“ řekl šéf KNF Stanisław Kluza deníku Rzeczpospolita. Podle zmíněných novin i deníku Parkiet bude muset UniCredit počítat s pokutou vyšší než půl milionu zlotých (více než tři miliony korun).

„Pokud se tato informace potvrdí, budu velmi překvapen,“ říká bývalý ministr státního majetku, nyní druhý muž polského zastoupení PricewaterhouseCoopers Jacek Socha. Finanční dohled by měl podle jeho názoru posuzovat výhradně formální aspekty a dodržování procedur při sepisování analýzy. Pokuta za nepřesné ocenění společnosti by se rovnala trestu za věcný obsah zprávy. Kontroverzní zprávu sepsal v listopadu 2008 Robert Rethy, který platí za zkušeného analytika.

Podle jeho mínění byla tehdy padesátiprocentní pravděpodobnost, že společnost při stávající struktuře nepřežije. Rethy též napsal, že kvůli tehdejšímu stavu ekonomiky (právě začínala recese) a problematické situaci v Lotosu nebyl schopen firmu ohodnotit správně.

Cílovou hodnotu akcií firmy stanovil na nulu, čímž spustil bouři. Podle vicepremiéra a ministra hospodářství Waldemara Pawlaka zpráva působila, jako by se jednalo o pokus o převzetí společnosti za extrémně nízkou cenu. Šéfovi Lotosu Pawłovi Olechnowiczovi připadala analýza tak tendenční, jako by byla napsána na objednávku.

Tomasz Berent, expert z ekonomické univerzity SGH oslovený finančním dohledem, zprávu popisuje jako „neprofesionální“. Nenašel však žádný důkaz, že by byla vypracována účelově.

Varšava

Autor: Aureliusz M. Pędziwol

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web