Poptávka po bankovkách roste, kvůli obavám z finanční nejistoty

Peníze nerostou na stromech, ale uprostřed hlubokého lesa na bavorském venkově jsou k tomu již docela blízko. Hodinu jízdy od Mnichova se ukrytá mezi smrky nachází papírna a tiskárna Louisenthal, ve které se tisknou bankovky pro zhruba stovku měnových zón. Majitelem závodu je firma Giesecke & Devrient, jedna z mála firem, která se podílí na tisku 160 miliard bankovek ročně. A firma čeká letos další růst produkce bankovek, uvedl Financial Times.

eurové bankovky
17.8.2015 20:23   |  

Ačkoliv lidé stále častěji platí za služby a zboží elektronicky, výroba bankovek vzkvétá. Jedním z důvodů je zpomalování globální ekonomiky. Giesecke & Devrient očekává, že v dohledné budoucnosti se bude její produkce bankovek zvyšovat o pět procent ročně, přestože podle odhadů používání platebních karet a dalších forem elektronických plateb má růst o více než deset procent.

„Hotovost je stoprocentně spolehlivá v době krize,“ řekl FT člen představenstva Giesecke & Devrient Ralf Wintergerst. „V krizové situaci poptávka po hotovosti typicky prudce roste. Důvodem je důvěra v reálnou měnu.“

Řecký nedostatek po bankovkách

Příkladem toho je krize v Řecku, kdy mnoho lidí kvůli spekulacím ohledně návratu k drachmě začalo vybírat hotovost a Evropská centrální banka musela Aténám dodat další bankovky. Na konci května měli Řekové v hotovosti u sebe bankovky za 45,2 miliardy eur (1,2 bilionu korun), což odpovídá zhruba čtyři tisíce eur na jednoho obyvatele. To bylo nejvíce od června 2012, kdy se naposledy objevily obavy z odchodu Řecka z eurozóny, které sebou přinesly i masivní výběry peněz z bank.


Čtěte také: Řekové se ke svým penězům v bankách jen tak nedostanou


Údaje ECB také ukazují, že poptávka po bankovkách prudce vzrostla po kolapsu americké investiční banky Lehman Brothers v roce 2008. Tehdy byl zájem hlavně o bankovky vyšší hodnoty, jako 200 a 500 eur. To je podle FT jasný signál toho, že zájem vyvolaly obavy běžných střadatelů, kteří se rozhodli hromadit hotovost.

Tiskárna v Louisenthalu

"Skutečný předmět". Většina globálních plateb v hotovosti

Jeden z důvodů, proč lidé tíhnou k bankovkám v době finanční paniky a přírodních katastrof, je spojen s tím, jaké mají lidé pocity. Obvykle si každý přeje mít své bohatství ve formě skutečného předmětu v době, kdy se svět kolem stává nejistým.

Trvalý zájem o bankovky podporuje i to, že celosvětově se stále zhruba 80 procent plateb uskuteční v hotovosti. Ve stabilních, rozvinutých ekonomikách se v hotovosti uskuteční něco přes polovinu plateb. Některé bankovky se také musí často vyměňovat, jako ty s nízkou hodnotou. Třeba bankovka v hodnotě pět eur je často stažena z oběhu již po šesti měsících.

Monopolní licenci na tisk bankovek mají obvykle centrální banky jednotlivých zemí. Až 70 miliard bankovek se však tiskne na materiál vyrobený soukromým sektorem.


Čtěte také:

Bezhotovostní platby v Británii předčily mince a bankovky

S jak poškozenou bankovkou už nezaplatíme?

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web