Portugalsko se distancuje od řecké cesty. Dluhy má prý udržitelné

Zadlužení Portugalska je udržitelné a situace země je zásadně odlišná od Řecka. Uvedl to dnes předseda vlády Pedro Passos Coelho. Dodal, že dluhový profil země je podobný spíše profilu Irska.

 ilustrační foto
6.2.2012 21:19   |  

„Nedovolíme, aby to, co se stalo v Řecku, se stalo i tady,“ řekl novinářům Passos Coelho. Portugalsko se stalo třetí zemí eurozóny, po Řecku a Irsku, která musela požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond. Nedávno se objevily spekulace, že Portugalsko bude muset následovat Řecko a požádat o druhou pomoc nebo restrukturalizovat svůj dluh.

„Náš dluhový profil je podobný Irsku, jak v absolutní hodnotě tak v poměru dluhu k HDP,“ dodal premiér. Poměr dluhu k hrubému domácímu produktu Portugalska je nyní 105 procent. V případě Řecka činí 160 procent. Portugalsko rovněž v rámci záchranného úvěru 78 miliard eur (téměř dva biliony Kč) zavádí přísná úsporná opatření.

Premiér upozornil, že dohoda o další pomoci pro Řecko je nutná pro finanční stabilitu Evropy. Varoval však, že to, co bude požadováno po Řecku, musí být realistické, napsala agentura Reuters.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web