Postsovětská Mezinárodní investiční banka ručí českým exportérům

Mezinárodní investiční banka (MIB), ve které má největší podíl ruská vláda, posiluje svou roli v českém byznysu. Jen v uplynulém měsíci poskytla miliónové záruky dvěma českým exportérům do Běloruska, královehradeckému Montsu a Východočeským plynárenským strojírnám. Banka se tak stala konkurencí státního EGAPu, pro domácí byznysmeny často znamenala garanta poslední instance.

Budovy Mezinárodní investiční banky v Moskvě
14.8.2015 6:33   |  

„Zkoušeli jsme různé varianty pojištění našeho exportu na východ. Oslovených společností byla řada včetně EGAPu a nikdy to k ničemu nevedlo, vyhodnotili rizika a odmítli,“ uvádí šéf strojíren Aleš Klouda. Až záruky MIB firmě umožnily vyvézt do Běloruska cisterny za bezmála šest miliónů korun. Partnerem obchodu v Minsku je tamní banka Belinvestbank, úvěr profinancovala domácí ČSOB.

Ta je v Česku pro MIB takřka dvorním obchodním partnerem. Přes ČSOB a běloruskou Belagroprombank proběhl i obchod s firmou Monts, s dalšími partnerskými bankami z Běloruska si pak na jaře plácli i s otrokovický Prozax, či Energo Choceň.

MIB, ve které má desetiprocentní podíl i český stát, má podle zdrojů deníku v Česku uzavřeny obchody za 4,4 miliónu eur, rozjednány jsou záruky za kontrakty v hodnotě přesahující dvojnásobek této částky. „Obecně jde o transakce na podporu exportních dodávek technologicky vyspělých zařízení větších českých firem, momentálně posuzujeme více potenciálních obchodů s českými firmami,“ uvádí mluvčí MIB Michal Košina.

Češi mají třetí největší podíl

MIB je pozůstatkem hospodářských struktur socialistické éry. Takřka poloviční podíl v bance vlastní Rusko, Česko je s deseti procenty třetím největším akcionářem MIB, členy jsou někdejší země Rady vzájemné hospodářské pomoci jako Bulharsko, Kuba, Mongolsko, Rumunsko, Slovensko, Vietnam nebo Maďarsko. Banka hodlá v Česku poskytovat domácím exportérům garance za dodávky do členských zemí MIB. Perspektivně hodlá MIB nabídnout českým firmám i přímé financování. To ale zatím aktuální podmínky na trhu neumožňují.

Peníze na úvěry banka získává z příspěvků členských zemí, především ale emisí dluhopisů. Od dubna loňského roku vydala bondy za takřka 200 miliónů eur, v příštích kolech hodlá investorům nabídnout dluhopisy v Maďarsku a Rumunsku, výhledově pak i v Česku.


Čtěte také:

Investiční banka z dob RVHP vtrhla do Česka, v Bratislavě již pobočku má

Banka z dob RVHP zafinancuje elektrárnu ve Vietnamu, Češi mohou mít zakázky

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web