Postsovětská Mezinárodní investiční banka ručí českým exportérům

Mezinárodní investiční banka (MIB), ve které má největší podíl ruská vláda, posiluje svou roli v českém byznysu. Jen v uplynulém měsíci poskytla miliónové záruky dvěma českým exportérům do Běloruska, královehradeckému Montsu a Východočeským plynárenským strojírnám. Banka se tak stala konkurencí státního EGAPu, pro domácí byznysmeny často znamenala garanta poslední instance.

Budovy Mezinárodní investiční banky v Moskvě
14.8.2015 6:33   |  

„Zkoušeli jsme různé varianty pojištění našeho exportu na východ. Oslovených společností byla řada včetně EGAPu a nikdy to k ničemu nevedlo, vyhodnotili rizika a odmítli,“ uvádí šéf strojíren Aleš Klouda. Až záruky MIB firmě umožnily vyvézt do Běloruska cisterny za bezmála šest miliónů korun. Partnerem obchodu v Minsku je tamní banka Belinvestbank, úvěr profinancovala domácí ČSOB.

Ta je v Česku pro MIB takřka dvorním obchodním partnerem. Přes ČSOB a běloruskou Belagroprombank proběhl i obchod s firmou Monts, s dalšími partnerskými bankami z Běloruska si pak na jaře plácli i s otrokovický Prozax, či Energo Choceň.

MIB, ve které má desetiprocentní podíl i český stát, má podle zdrojů deníku v Česku uzavřeny obchody za 4,4 miliónu eur, rozjednány jsou záruky za kontrakty v hodnotě přesahující dvojnásobek této částky. „Obecně jde o transakce na podporu exportních dodávek technologicky vyspělých zařízení větších českých firem, momentálně posuzujeme více potenciálních obchodů s českými firmami,“ uvádí mluvčí MIB Michal Košina.

Češi mají třetí největší podíl

MIB je pozůstatkem hospodářských struktur socialistické éry. Takřka poloviční podíl v bance vlastní Rusko, Česko je s deseti procenty třetím největším akcionářem MIB, členy jsou někdejší země Rady vzájemné hospodářské pomoci jako Bulharsko, Kuba, Mongolsko, Rumunsko, Slovensko, Vietnam nebo Maďarsko. Banka hodlá v Česku poskytovat domácím exportérům garance za dodávky do členských zemí MIB. Perspektivně hodlá MIB nabídnout českým firmám i přímé financování. To ale zatím aktuální podmínky na trhu neumožňují.

Peníze na úvěry banka získává z příspěvků členských zemí, především ale emisí dluhopisů. Od dubna loňského roku vydala bondy za takřka 200 miliónů eur, v příštích kolech hodlá investorům nabídnout dluhopisy v Maďarsku a Rumunsku, výhledově pak i v Česku.


Čtěte také:

Investiční banka z dob RVHP vtrhla do Česka, v Bratislavě již pobočku má

Banka z dob RVHP zafinancuje elektrárnu ve Vietnamu, Češi mohou mít zakázky

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web