Potíže se splácením úvěrů má méně domácností i firem než loni

Ke konci letošního prvního čtvrtletí mělo potíže se splácením svých úvěrů méně domácností i firem než ve stejném období před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Registry evidovaly koncem března celkový dluh 1,73 bilionu korun, z toho dlouhodobý dluh představoval částku 1,36 bilionu koruna krátkodobý 365,4 miliardy korun.

 Ilustrační foto
8.6.2015 12:26   |  

Počet klientů, kteří nebyli schopni řádně splácet krátkodobý úvěr, klesl meziročně o 14523 na 272508. Stejně tak se meziročně snížil i počet klientů s ohroženou hypotékou, a to o 524 lidí na 13556. „Je to o to lepší výsledek, uvážíme-li, že počet Čechů, kteří mají hypotéku, přitom meziročně vzrostl o 44 tisíc,“ uvedla ředitelka Bankovního registru Zuzana Pečená.

Postupné snižování počtu klientů s problematickým dluhem je podle ní výsledkem lepšící se hospodářské situace Česka a aktivního přístupu bank k pečlivému prověřování finanční kondice žadatelů o úvěr. Jen za první čtvrtletí Bankovní registr vyřídil 592 tisíc dotazů ze strany členů registru a za poslední tři roky se zvýšil počet dotazů do registru již téměř o 20 procent, dodala Pečená.

Po splatnosti Češi dlužili 51,4 miliardy korun

Koncem prvního čtvrtletí dosáhla částka po splatnosti 51,4 miliardy korun, z toho na dlouhodobý dluh připadlo 18,9 miliardy Kč a na krátkodobý dluh 32,5 miliardy korun. Ke konci prvního čtvrtletí 2015 bylo ohroženo pouze jedno procento celkového objemu firemních nebankovních úvěrů evidovaných v Nebankovním registru, když objem dluhu ohroženého nesplacením dosáhl jedné miliardy korun. Počet společností s ohroženým dluhem se dokonce ke konci března proti situaci před rokem snížil o tři procenta.

Trh po krizi oživuje

„Trh po krizi oživuje, v prvním čtvrtletí 2015 uzavřely nebankovní instituce s firmami o 17 tisíc úvěrových smluv více než ve stejném období předchozího roku a zvýšila se i průměrná částka na jednu smlouvu,“ upozornil ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

V porovnání s loňským prvním čtvrtletím narostl počet dotazů do Nebankovního registru o 9,5 procenta a za poslední tři roky již celkový počet dotazů vzrostl o téměř 35 procent. Navíc se stále zvyšuje počet členů Nebankovního registru, za poslední rok konkrétně o sedm finančních institucí a další zájemci o vstup do registru jsou v jednání, doplnil Rajl.

Společnost CRIF - Czech Credit Bureau je poskytovatelem organizačního a technického zázemí pro CBCB a CNCB, která jsou provozovateli největších českých úvěrových registrů, Bankovního a Nebankovního. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky.


Čtěte také:

Češi lépe platí své dluhy, pozdě splacených závazků ubývá

Studie: Platební morálka firem je v Česku lepší než v Evropě

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web