Potvrzeno: Řecké banky zůstanou ještě dva dny zavřené | E15.cz
Přejít do staré verze E15

Potvrzeno: Řecké banky zůstanou ještě dva dny zavřené

Potvrzeno: Řecké banky zůstanou ještě dva dny zavřené
6. července 2015 • 18:26
Řecká vláda vydá nový výnos, kterým minimálně o několik dnů prodlouží uzavření bank. Potvrdila to šéfka řecké bankovní asociace Louka Katseliová. Řecké banky jsou mimo provoz od minulého pondělí poté, co jim Evropská centrální banka (ECB) odmítla zvýšit objem nouzového financování. Podle zdrojů agentury AFP budou představitelé ECB o nouzovém financování řeckých bank znovu jednat dnes od 18:00 SELČ.

Banky jsou uzavřené už týden. Řecká vláda původně slíbila, že zítra se otevřou, ať bude výsledek nedělního referenda jakýkoli. Řekové mohou denně vybrat nejvýše 60 euro. Podle ministra hospodářství Jorgose Statchakise by měl být tento limit zachován do pátku, pokud ECB objem nouzového financování nezmění.

„Bankovní prázdniny budou prodlouženy, a to do pátku nebo do příštího pondělí,“ uvedl dříve jeden ze zdrojů agentury Reuters. Řecká vláda minulou neděli rozhodla, že všechny řecké banky zůstanou od 29. června do 6. července zavřeny. Později uvedla, že banky se znovu otevřou, jakmile se zemi podaří uzavřít dohodu s mezinárodními věřiteli. Řekové mohou po uzavření bank vybírat peníze z bankomatů, denní limit pro jednu kartu byl stanoven na 60 eur (zhruba 1600 korun).

Bankovní prázdniny budou prodlouženy, a to do pátku nebo do příštího pondělí

Řekové v nedělním referendu odmítli podmínky věřitelů pro uvolnění další finanční pomoci. Atény nyní chtějí se zástupci eurozóny znovu jednat o přísunu peněz a odpisu dluhů, aby odvrátily hrozící bankrot, jejich evropští partneři se ale k úspěchu vyjednávání stavějí spíše skepticky.

Řecké banky jsou nyní závislé na financování z nouzového programu ELA, o kterém by dnes měli jednat vedoucí představitelé ECB. V úterý se kvůli Řecku sejdou ministři financí eurozóny.

Analytici: Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny stoupla

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou
  • Snižte si náklady na byznys v cizině. Žádejte o vrácení DPH
Přejít do staré verze E15