Pozor na některé firmy slibující bankovní úvěry, varuje ČNB

14.4.2010 14:27   |  

Česká národní banka (ČNB) dnes varovala před možnými klamavými praktikami některých společností, které nabízejí zprostředkování bankovních úvěrů po zaplacení poplatku. Společnosti přitom nemají s bankami žádný vztah a klient nemá získání úvěru od banky zaručeno.

Podle centrální banky si lidé nejčastěji stěžují na malé společnosti s ručeným omezením a v této souvislosti zmiňují například společnost Bundes Finanzierung, nyní přejmenovanou na Lighthouse Financial, nebo společnost Dubai Investment & Real Estate.

Česká národní banka doporučuje občanům zvýšenou obezřetnost. Doporučuje ověřit si u banky, jejíž produkt je nabízen v rámci zprostředkování, zda má s poradcem nebo zprostředkovatelem uzavřenu smlouvu,“ uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš. Klient by také neměl podle něj přistupovat na hrazení poplatků za zprostředkování předem přímo poradci před ověřením jeho vztahu k bance nebo podepisovat takové smlouvy, kterým nerozumí a u kterých neví, jaká rizika z nich plynou.

Poradci a zprostředkovatelé navíc podle ČNB v řadě případů požadují po lidech i uzavření penzijního připojištění nebo životního pojištění, údajně aby zvýšili důvěryhodnost žadatele u bank. Klient se tak následně může dostat do situace, že úvěr nezíská, zaváže se ale k pravidelným měsíčním platbám za jiný produkt, jehož předčasné vypovězení zpravidla vede k významným finančním ztrátám.

V souvislosti s těmito praktikami již na konci loňského roku například Raiffeisenbank informovala, že nepodepsala se společností Bundes Finanzierung (BF) žádnou smlouvu o spolupráci a nijak se nezavázala poskytovat úvěry lidem, kteří mají s touto firmou smlouvu. Reagoval tak na skutečnost, že se na banku klienti BF s tímto požadavkem obracejí.

Společnosti, které s klamavou nabídkou zprostředkování úvěrů spotřebitele oslovují, podnikají na základě živnostenského povolení a nepodléhají dohledu České národní banky. Dohled nad ochranou spotřebitele vykonává Česká obchodní inspekce.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web