PPF chce s Italy koupit pojišťovnu v Rusku

11.3.2011 6:52   |  

Společný holding PPF Petra Kellnera a italské Generali usiluje o koupi pojišťovny v Rusku. Chce tak výrazně posílit svůj podíl na tamním trhu. Šéf komunikace Generali PPF Holdingu Richard Kapsa deníku E15 potvrdil, že skupina už v Rusku detailně zkoumala možnosti v pěti firmách z oblasti pojišťovnictví. O jaké firmy jde, však neuvedl.

Podle dostupných zdrojů se Generali PPF zajímala například o ruskou Vojensko-pojišťovací společnost. V tomto případě se však akvizice nerýsuje. Kellnerova PPF, která v holdingu drží 49 procent, dříve uvažovala především o ovládnutí pojišťovny Ingosstrach.

V ní má menšinový podíl firma PPF Investments, která svádí tvrdé souboje s většinovým vlastníkem – ruským podnikatelem Olegem Děripaskou. Vztahy se však nezlepšily ani poté, co se do jednání s Děripaskou zapojila Generali.

To, že šance na získání Ingosstrachu nevypadají nadějně, fakticky potvrdil i šéf Generali PPF Holdingu Ladislav Bartoníček. Ingosstrach byl podle něho jednou z nejlepších společností na ruském trhu, ale nynější situace je nejasná. „Ziskovost společnosti se snižuje a je pro mne těžké říct, s čím je to spojeno – zda se zhoršením podmínek na trhu, nebo s vnitřními procesy v Ingosstrachu,“ řekl Bartoníček v rozhovoru pro ruský list Vědomosti.

Generali PPF je v Rusku silná v oblasti životního pojištění, chce však posilovat i v dalších oblastech, včetně autopojištění. „Celkový tržní podíl činil 1,4 procenta, přičemž naše aktivity v neživotním pojištění byly doposud omezené. V současné době vstupujeme v Rusku na trh pojištění firem, který má velký potenciál,“ uvedl Richard Kapsa. Podíl Generali PPF v životním pojištění dosahuje 5,5 procenta, v tomto segmentu je šestou největší pojišťovnou v Rusku. Kromě toho tam holding poskytuje služby prostřednictvím penzijního fondu. A ve spolupráci s další firmou z Kellnerovy skupiny – ruskou bankou Home Credit & Finance Bank nabízí Generali PPF Holding pojištění spotřebitelských úvěrů.

V oblasti životního pojištění vznikla ruská pojišťovna Generali PPF v roce 2002 na „zelené louce“. Podle Bartoníčkova vyjádření pro Vědomosti ale holding nechce podobný postup opakovat v autopojištění, což ho vede ke snaze o akvizici již existující pojišťovny. Stavět od nuly by bylo příliš náročné. Autopojištění je v segmentu neživotního pojištění v Rusku dominantní – připadá na ně 70 procent trhu.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web