PPF chce s Italy koupit pojišťovnu v Rusku

11.3.2011 6:52   |  

Společný holding PPF Petra Kellnera a italské Generali usiluje o koupi pojišťovny v Rusku. Chce tak výrazně posílit svůj podíl na tamním trhu. Šéf komunikace Generali PPF Holdingu Richard Kapsa deníku E15 potvrdil, že skupina už v Rusku detailně zkoumala možnosti v pěti firmách z oblasti pojišťovnictví. O jaké firmy jde, však neuvedl.

Podle dostupných zdrojů se Generali PPF zajímala například o ruskou Vojensko-pojišťovací společnost. V tomto případě se však akvizice nerýsuje. Kellnerova PPF, která v holdingu drží 49 procent, dříve uvažovala především o ovládnutí pojišťovny Ingosstrach.

V ní má menšinový podíl firma PPF Investments, která svádí tvrdé souboje s většinovým vlastníkem – ruským podnikatelem Olegem Děripaskou. Vztahy se však nezlepšily ani poté, co se do jednání s Děripaskou zapojila Generali.

To, že šance na získání Ingosstrachu nevypadají nadějně, fakticky potvrdil i šéf Generali PPF Holdingu Ladislav Bartoníček. Ingosstrach byl podle něho jednou z nejlepších společností na ruském trhu, ale nynější situace je nejasná. „Ziskovost společnosti se snižuje a je pro mne těžké říct, s čím je to spojeno – zda se zhoršením podmínek na trhu, nebo s vnitřními procesy v Ingosstrachu,“ řekl Bartoníček v rozhovoru pro ruský list Vědomosti.

Generali PPF je v Rusku silná v oblasti životního pojištění, chce však posilovat i v dalších oblastech, včetně autopojištění. „Celkový tržní podíl činil 1,4 procenta, přičemž naše aktivity v neživotním pojištění byly doposud omezené. V současné době vstupujeme v Rusku na trh pojištění firem, který má velký potenciál,“ uvedl Richard Kapsa. Podíl Generali PPF v životním pojištění dosahuje 5,5 procenta, v tomto segmentu je šestou největší pojišťovnou v Rusku. Kromě toho tam holding poskytuje služby prostřednictvím penzijního fondu. A ve spolupráci s další firmou z Kellnerovy skupiny – ruskou bankou Home Credit & Finance Bank nabízí Generali PPF Holding pojištění spotřebitelských úvěrů.

V oblasti životního pojištění vznikla ruská pojišťovna Generali PPF v roce 2002 na „zelené louce“. Podle Bartoníčkova vyjádření pro Vědomosti ale holding nechce podobný postup opakovat v autopojištění, což ho vede ke snaze o akvizici již existující pojišťovny. Stavět od nuly by bylo příliš náročné. Autopojištění je v segmentu neživotního pojištění v Rusku dominantní – připadá na ně 70 procent trhu.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web