PPF loni výrazně klesl zisk na 271 milionů eur

23.6.2010 14:10   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Skupině PPF loni výrazně klesl konsolidovaný čistý zisk podle mezinárodních účetních standardů na 271 milionů eur (zhruba sedm miliard korun) z 2,49 miliardy eur o rok dříve. Předloňský výsledek byl významně ovlivněn jednorázovým ziskem z transakce se skupinou Generali, který dosáhl 2,7 miliardy eur a byl zaúčtován jako zisk z ukončených operací.

Celkový objem aktiv vzrostl loni o 0,7 procenta na 10,8 miliardy eur (asi 280 miliard korun). Celkový objem vlastního kapitálu se zvýšil o 6,3 procenta na 3,95 miliardy eur (102 miliard korun). Konsolidovaný poměr vlastního kapitálu k celkovému objemu aktiv stoupl na 36,6 procenta ze 34,7 procenta na konci roku 2008.

Zisk z pokračujících operací skupiny PPF za rok 2009 představuje podle mluvčího skupiny Alexeje Bechtina nejvyšší hodnotu dosaženou během posledních tří let. Jeho meziroční nárůst 476 milionů eur (12,3 miliardy korun) byl ovlivněn především optimalizací podnikání a programem snižování nákladů, který byl ve skupině zahájen na podzim roku 2008, dodal Bechtin.

PPF přestává být závislá na vytváření zisku z prodejů jednotlivých společností, řekl akcionář skupiny Jiří Šmejc. Připomněl výrazné zisky Home Creditu, který bude podle něj letos ziskový v naprosté většině zemí, kde poskytuje spotřebitelské financování. Z hlediska ziskovosti je v Evropě v naprosté špičce podle něho i Česká pojišťovna, která se prý bude snažit bojovat o udržení svého podílu na trhu.

Skupina PPF kupce na žádnou svoji společnost nyní aktivně nehledá, naopak dál vyhlíží atraktivní investice. Šmejc upozornil na to, že PPF je schopná aktivovat kapitál 900 milionů eur (přes 23 miliard Kč). „Když bude nějaký zajímavý deal, tak ho uděláme,“ podotkl. Za zajímavou oblast investic označil energetiku, zmínil se i o jednání o vstupu na trh spotřebitelského financování v Polsku. „Najít v Česku investici od sto milionů eur (2,6 miliardy Kč), je obtížné,“ poznamenal.

Skupina PPF uzavřela loni nové transakce hlavně s Generali, s Danielem Křetínským a skupinou J&T (EP Holding) a s Igorem Jakovlevem (Eldorado). „Během roku 2009 jsme upevnili naši pozici na hlavních trzích, což jsou Česká republika a Rusko,“ uvedl Šmejc. V říjnu 2009 získala PPF kontrolní podíl v Eldoradu, a to konverzí dříve poskytnutého úvěru 300 milionů dolarů do kapitálu. Eldorado, které je největším prodejcem domácích spotřebičů a spotřební elektroniky v Rusku, se podle Šmejce letos dostane do zisku.

V říjnu 2009 založila PPF s Danielem Křetínským a J&T společný podnik, Energetický a průmyslový holding. Skupina PPF a PPF Partners drží 40procentní podíl v holdingu, který zahrnuje více než 20 společností působících ve výrobě elektřiny a tepla, obchodu s elektřinou, energetických montáží a dalších souvisejících oborů. Šmejc si podle svých slov umí představit, že PPF bude investovat další kapitál, aby holding dále rostl.

Skupina PPF je jednou z největších mezinárodních finančních a investičních skupin v regionu střední a východní Evropy. Jejím hlavním akcionářem je s 94,25 procenta Petr Kellner. Šmejc vlastní pět procent, Ladislav Bartoníček půl procenta a Jean-Pascal Duvieusart čtvrt procenta. Skupina se zaměřuje hlavně na bankovnictví a pojišťovnictví, na investice typu soukromého kapitálu a na investice do nemovitostí.

PPF vyhledává investiční příležitosti na rozvíjejících se trzích střední a východní Evropy, Ruska, Společenství nezávislých států a Dálného východu. Klíčovou holdingovou společností skupiny PPF je PPF Group N.V. se sídlem v Amsterdamu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web