PPF o pětinu zvýšila čistý zisk

10.6.2011 16:10   |  

Investiční a finanční skupině PPF loni stoupl konsolidovaný čistý zisk podle mezinárodních účetních standardů na 336 milionů eur (zhruba 8,2 miliardy korun) z 271 milionů eur o rok dřív. Novináře o tom dnes informoval akcionář skupiny Jiří Šmejc. Nárůst zisku byl podle něj ovlivněn především zvýšenou ziskovostí skupiny Home Credit a pokračující restrukturalizací ruského maloobchodního řetězce Eldorado.

Celkový objem aktiv vzrostl loni o 15 procent na 12,38 miliardy eur (asi 302 miliard korun). Vlastní kapitál PPF se zvýšil o 13 procent na 4,45 miliardy eur (109 miliard korun). Důvodem jeho nárůstu byl podle Šmejce z větší části růst zisku, z menší části pak posilování národních měn, především rublu, vůči euru.

Čistý zisk z pokračujících operací skupiny PPF za rok 2010 stoupl na nejvyšší hodnotu za poslední roky. Meziroční nárůst v tomto srovnání činil 22 procent na 337 milionů eur (8,25 miliardy korun). „Během roku 2010 jsme neuskutečnili žádný významný prodej, ale dokončili jsme řadu dílčích kroků k vlastnické optimalizaci jednotlivých aktiv, dokončili jsme obrat Eldorada k transparentní a ziskové společnosti. Dokladem tohoto úsilí je fakt, že i v roce, kdy skupina PPF neuskutečnila žádný exit, jí roste zisk a že je vytvářen výnosy z pokračujících operací,“ uvedl Šmejc.


Čtěte také: [http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/kellner-ziskal-licenci-pro-air-bank-otevrit-by-mela-jeste-letos-631982[Kellner získal licenci pro Air Bank, otevřít by měla ještě letos]]


Rekordní byla ziskovost Home Creditu v Evropě, jeho zisk poroste i v letošním roce. „Home Credit bude příští rok ziskový všude, i v Číně,“ podotkl Šmejc. Home Credit by letos měl začít nabízet první úvěry v indickém Dillí a jeho nejbližším okolí. PPF se snaží kvůli omezení rizika rozšířit své aktivity i do dalších teritorií. Jak Šmejc připomněl, skupina získala téměř šestiprocentní podíl v jedné z největších řeckých bank Piraeus Bank. „Proč, když všichni z Řecka utíkají? Právě proto, je to příležitost,“ řekl. PPF se bude také snažit v Řecku podílet se na možné privatizaci státních podniků.

Řecko, které se nyní zmítá ve finančních problémech, by se mohlo stát i základnou PPF pro operace na Balkánu. Šmejc se v této souvislosti zmínil o zatím nespecifikovaných možnostech investic v Turecku.

Skupina PPF je jednou z největších mezinárodních finančních a investičních skupin v regionu střední a východní Evropy. Jejím hlavním akcionářem je s 94,25 procenta nejbohatší Čech Petr Kellner. Šmejc vlastní pět procent, Ladislav Bartoníček půl procenta a Jean-Pascal Duvieusart čtvrt procenta. Aktiva skupiny zahrnují společnosti z bankovnictví, pojišťovnictví, energetiky, těžby drahých kovů, nemovitostí a maloobchodu. Skupina vyvíjí své aktivity v zemích střední a východní Evropy, v Rusku a zemích Společenství nezávislých států a také v Asii.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web