PPF o pětinu zvýšila čistý zisk

10.6.2011 16:10   |  

Investiční a finanční skupině PPF loni stoupl konsolidovaný čistý zisk podle mezinárodních účetních standardů na 336 milionů eur (zhruba 8,2 miliardy korun) z 271 milionů eur o rok dřív. Novináře o tom dnes informoval akcionář skupiny Jiří Šmejc. Nárůst zisku byl podle něj ovlivněn především zvýšenou ziskovostí skupiny Home Credit a pokračující restrukturalizací ruského maloobchodního řetězce Eldorado.

Celkový objem aktiv vzrostl loni o 15 procent na 12,38 miliardy eur (asi 302 miliard korun). Vlastní kapitál PPF se zvýšil o 13 procent na 4,45 miliardy eur (109 miliard korun). Důvodem jeho nárůstu byl podle Šmejce z větší části růst zisku, z menší části pak posilování národních měn, především rublu, vůči euru.

Čistý zisk z pokračujících operací skupiny PPF za rok 2010 stoupl na nejvyšší hodnotu za poslední roky. Meziroční nárůst v tomto srovnání činil 22 procent na 337 milionů eur (8,25 miliardy korun). „Během roku 2010 jsme neuskutečnili žádný významný prodej, ale dokončili jsme řadu dílčích kroků k vlastnické optimalizaci jednotlivých aktiv, dokončili jsme obrat Eldorada k transparentní a ziskové společnosti. Dokladem tohoto úsilí je fakt, že i v roce, kdy skupina PPF neuskutečnila žádný exit, jí roste zisk a že je vytvářen výnosy z pokračujících operací,“ uvedl Šmejc.


Čtěte také: [http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/kellner-ziskal-licenci-pro-air-bank-otevrit-by-mela-jeste-letos-631982[Kellner získal licenci pro Air Bank, otevřít by měla ještě letos]]


Rekordní byla ziskovost Home Creditu v Evropě, jeho zisk poroste i v letošním roce. „Home Credit bude příští rok ziskový všude, i v Číně,“ podotkl Šmejc. Home Credit by letos měl začít nabízet první úvěry v indickém Dillí a jeho nejbližším okolí. PPF se snaží kvůli omezení rizika rozšířit své aktivity i do dalších teritorií. Jak Šmejc připomněl, skupina získala téměř šestiprocentní podíl v jedné z největších řeckých bank Piraeus Bank. „Proč, když všichni z Řecka utíkají? Právě proto, je to příležitost,“ řekl. PPF se bude také snažit v Řecku podílet se na možné privatizaci státních podniků.

Řecko, které se nyní zmítá ve finančních problémech, by se mohlo stát i základnou PPF pro operace na Balkánu. Šmejc se v této souvislosti zmínil o zatím nespecifikovaných možnostech investic v Turecku.

Skupina PPF je jednou z největších mezinárodních finančních a investičních skupin v regionu střední a východní Evropy. Jejím hlavním akcionářem je s 94,25 procenta nejbohatší Čech Petr Kellner. Šmejc vlastní pět procent, Ladislav Bartoníček půl procenta a Jean-Pascal Duvieusart čtvrt procenta. Aktiva skupiny zahrnují společnosti z bankovnictví, pojišťovnictví, energetiky, těžby drahých kovů, nemovitostí a maloobchodu. Skupina vyvíjí své aktivity v zemích střední a východní Evropy, v Rusku a zemích Společenství nezávislých států a také v Asii.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, řekl dnes prezident Miloš Zeman při zahájení výstavy Země živitelka v Českých… více

Mobilní web