PPF popírá tvrzení Izvestijí, že je ruská Home Credit na prodej

Ruská banka Home Credit & Finance Bank (HCFB), která v zemi patří k hlavním hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů a patří do skupiny kolem českého finančníka Petra Kellnera, je podle listu Izvestija na prodej, kupec se prý hledá. Sama banka však zprávy o chystaném prodeji odmítla jako lživé. Kellnerův partner v podnikání Jiří Šmejc označil spekulace o údajně připravovaném prodeji za „holý nesmysl“, který má banku poškodit.

 Home Credit
21.5.2014 14:50   |  

„Banku Home Credit budou chystat k prodeji. Rozhodlo o tom představenstvo úvěrové firmy,“ napsaly Izvestija s odvoláním na dva nejmenované zdroje z banky. Experti podle listu odhadují hodnotu ruského Home Creditu na miliardu dolarů, zhruba 20 miliard korun, a chystaný prodej vysvětlují tím, že akcionáři si přejí zbavit se banky ve chvíli, kdy je na vrcholu.

Podle deníku zatím padlo jen „zásadní rozhodnutí“ a nerozhodlo se o detailech typu, jak velký balík akcií se bude prodávat. „Představenstvo HCFB neprojednávalo žádný záměr ohledně prodeje naší ruské banky. Spekulace o údajné 'přípravě na prodej' nemají žádné opodstatnění. Jde o holý nesmysl, zveřejněný s případným cílem znejistit tržní postavení banky,“ uvedl generální ředitel skupiny Home Credit Jiří Šmejc.

„Údajné zdroje zevnitř banky, které v tomto smyslu cituje deník Izvestija, buďto vědomě lžou, anebo si novináři deníku jejich citáty jednoduše vymysleli,“ napsal dále Šmejc. Dodal, že ruská banka HCFB reaguje na měnící se trh, získává však ročně tři miliony nových klientů. Akcionáři se nechystají tuto banku prodávat, ale míní ji dlouhodobě rozvíjet.

HCFB je na žebříčku největších ruských bank podle agentury Interfax velikostí svých aktiv na 23. příčce a velikostí kapitálu na 15. příčce.

Akcionáři prodej popírají

„V některých médiích se objevily lživé informace o údajném prodeji banky. Akcionáři se banku prodat nechystají, považují Rusko za perspektivní trh a hodlají své podnikání v Rusku dále rozvíjet,“ sdělila banka .

Izvestija připustily, že banka odmítla pověsti o chystaném prodeji jako naprosto neopodstatněné. Ale zdroje deníku trvaly na svém, protože dráže než nyní se banku v nejbližších letech sotva povede prodat. Podmínky na trhu spotřebních úvěrů v Rusku se totiž zhoršují, pochyby budí i rostoucí zadluženost Rusů.

HCFB je součástí skupiny Home Credit, které loni klesl meziročně čistý zisk o 36 procent na 324 milionů eur, zhruba 8,9 miliardy korun. Za poklesem bylo zpomalení trhu v Rusku, kde růst přibrzdily ekonomické tlaky a zásadní regulatorní reforma trhu spotřebitelského financování. Skupina naopak rostla v Asii. Majoritním vlastníkem skupiny Home Credit je PPF.


Čtěte také:

Kellnerova PPF investuje dvě miliardy do logistických center v Rusku

Kellnerovu Home Creditu klesl čistý zisk o 14 procent

Ruské firmy jdou za kapitálem do Asie. Západ se jim bojí půjčovat


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kofola plně ovládla slovinskou Radensku, vykoupila zbylých 120 tisíc akcií

Kofola plně ovládla slovinskou Radensku, vykoupila zbylých 120 tisíc akcií E15 exkluzivně

Valná hromada slovinského výrobce minerálek Radenska schválila návrh majoritního vlastníka, nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, na vytěsnění posledních minoritních akcionářů… více

Komerční prezentace
Mobilní web