PPF v Rusku: obchod roku

22.9.2010 9:05   |  

Skupina PPF Petra Kellnera rozjíždí transakci, která se prozatím stane největším obchodem roku na ruském finančním trhu. PPF prodá bance Nomos svůj podíl v Chanty-Mansijské bance, a přispěje tím ke konsolidaci a posílení Nomosu. V něm má Kellnerova skupina bezmála třicetiprocentní podíl. Nomos je také vůbec největší bankou v portfoliu skupiny PPF.

Podíl v Chanty-Mansijské bance, který PPF prodá, je sice jen 8,24 procenta, pro Nomos je však mimořádně významný. Umožní mu, aby získal nad svou sesterskou bankou nadpoloviční kontrolu. Podobný krok totiž učiní také Kellnerův spojenec na ruském trhu – skupina East ruského podnikatele Alexandra Nesise.

„Jako akcionář obou bank podporuje PPF konsolidaci bankovních aktiv v Rusku. Podle našeho názoru přispěje tento krok k růstu hodnoty obou aktiv. Skupina PPF zahájí v nejbližší době jednání o prodeji svého podílu,“ uvedl pro deník E15 mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Ruská analytická skupina M&A on-line spočítala, že transakce o hodnotě 650–800 milionů dolarů se může letos stát největší nejen na finančním trhu, ale bude i jednou z největších v Rusku vůbec. Zatímco Nomos je dnes podle aktiv celkově mezi ruskými bankami na patnáctém místě, společně s Chanty Mansijskou bankou by se přiblížil první desítce.

Nomos již požádal ruský antimonopolní úřad o schválení transakce, díky níž získá od svých akcionářů celkem 52,5 procenta akcií Chanty-Mansijské banky.

Rusko je pro PPF nejdůležitějším trhem a v tamním bankovnictví se situace pro Kellnerovu skupinu vyvíjí příznivěji než v pojišťovnictví. Kromě podílu v Nomosu sázejí finančníci z PPF na další růst ruského Home Creditu, zatímco v pojišťovně Ingosstrach svádí PPF Investments nekončící boj s ruským podnikatelem Olegem Děripaskou.

Oficiálně to zatím nikdo nepotvrzuje, ale podle dostupných zdrojů je cílem bankovní konsolidace mimo jiné vstup Nomosu na zahraniční burzu, například v Londýně. Nomos by se tak stal prvním ruským aktivem s podílem PPF Group, jež by na burzu zamířilo.

Konsolidace však neznamená, že by se Nomos a Chanty-Mansijská banka zcela spojily. „Banky budou pokračovat ve svém rozvoji jako oddělené právnické osoby a budou působit pod dřívějšími značkami,“ uvádí se v prohlášení banky Nomos. Podle listu Kommersant akcionáři chtějí přilákat investory, ale zároveň si zachovat klienty obou bank. „Znamená to zjednodušení mechanismů korporativního řízení,“ řekl Kommersantu viceprezident skupiny East Nikolaj Dobrinov. V ruském tisku však zaznívají i hlasy, podle nichž by bylo výhodnější přímé spojení obou bank.

Kromě skupin East Capital a PPF je dalším akcionářem Nomosu s téměř dvaceti procenty slovenský podnikatel Roman Korbačka. Ruská média v této souvislosti poznamenávají, že téměř padesát procent Nomosu patří Čechům a Slovákovi.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend E15 exkluzivně

Největší český letecký dopravce Travel Service ze skupiny Unimex podnikatelů Šimáněho a Šmejkala nabídne od roku 2018 na palubě letadel zábavní portály, následovat by mělo také… více

Mobilní web