PPF získala minoritní podíl v řecké Piraeus Bank

29.4.2011 15:40   |  

Skupina PPF Petra Kellnera získala akciový podíl 5,72 procenta v řecké Piraeus Bank. Vzhledem k tomu, že akcionářské podíly v Piraeus Bank jsou rozptýleny mezi velkým množstvím investorů, stává se tímto PPF významným jednotlivým akcionářem této přední řecké finanční instituce.

Mluvčí skupiny Milan Tomek k získání akcií uvedl, že akvizice je plně v souladu se strategií skupiny PPF zaměřenou na další rozšíření její pozice v bankovním sektoru střední a jihovýchodní Evropy. PPF podle dřívějších informací Hospodářských novin (HN) skupovala od začátku roku v rámci emise nových akcií banky Piraeus práva k úpisu od stávajících akcionářů. Podle HN by transakce, jež se má pohybovat v řádech stovek milionů eur, měla logiku. Skupováním práv od stávajících akcionářů by totiž PPF měla přístup k levným akciím banky. Ta se tímto způsobem snaží vyhovět přísnějším regulatorním požadavkům, které banky v příštích letech čekají. Upisovací cena byla totiž o 43 procent nižší, než za kterou se akcie Piraeus Bank prodávaly na burze před začátkem úpisu, napsaly HN na počátku února.

V nové emisi měli stávající akcionáři nárok koupit za každých pět akcií 12 nových, a to za cenu jednoho eura. Zároveň mohli práva na upsání nových akcií na trhu někomu na trhu prodat. Banka Piraeus chce emisí v objemu 807 milionů eur zdvojnásobit současnou kapitalizaci. Podle informací HN jednali Kellnerovi lidé o nákupu podílu v řecké firmě již loni, avšak neúspěšně.

Piraeus Bank je čtvrtou největší bankou v Řecku. Kromě Řecka působí rovněž v Albánii, Rumunsku, Srbsku, Bulharsku, ale přítomna je na Kypru, Ukrajině, v New Yorku a Londýně. Má 882 poboček a více než 13.000 zaměstnanců. Čistý zisk banky za rok 2009 byl 235 milionů eur, informovaly HN.

PPF je mezinárodní investiční skupina, jejím hlavním akcionářem je nejbohatší Čech Petr Kellner. Skupina podniká v oblasti realit, spotřebitelského financování a bankovnictví, působí na trzích střední avýchodní Evropy a Asie.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web