Pracovat na Wall Street se stále vyplatí, mzdy se blíží rekordu | E15.cz

Pracovat na Wall Street se stále vyplatí, mzdy se blíží rekordu

Pracovat na Wall Street se stále vyplatí, mzdy se blíží rekordu
Matthew Schojam, obchodník na newyorské burze, medituje před budovou burzy na Wall Street, 13. listopadu 2006. (Foto Profimedia.cz)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, bru

Práce v centru amerického finančního světa na newyorské Wall Street se stále vyplácí. Celkové odměny tamních zaměstnanců loni dosáhly téměř na rekordní úroveň. Lépe se lidé z Wall Streetu měli jenom v letech 2007 a 2008 před hlubokou finanční krizí. Vysoké platy jsou ale vykoupené masivním propouštěním v posledních letech, píše list The New York Times.

Celkové platy zaměstnanců včetně odměn na Wall Streetu loni vzrostly o čtyři procenta na 60 miliard dolarů (asi 1,2 bilionu korun). Průměrný roční výdělek činil 362 950 dolarů (asi sedm milionů korun). Meziročně to bylo o 16,6 procenta více. Letos zaměstnanci na Wall Streetu očekávají ještě lepší bonusy než loni. „Je to dobrá práce, pokud ji dokážete získat,“ podotkl Thomas DiNapoli z newyorské radnice, která vývoj v odvětví pozorně sleduje, protože na něm závisí značná část městské ekonomiky.

Wall Stret se od začátku krize potýká s dvěma konkurenčními tržními silami. Na jedné straně je kvůli přísnějším regulacím a pomalému oživení ekonomiky nucen propouštět. Na druhé straně ale stále potřebuje nabízet lidem lukrativní mzdy, aby tamní firmy přilákaly odborníky, anebo si je udržely.

Banky proto propouštějí a omezují další náklady, nezasahují ale do výše platů. Výdělky tak rostou navzdory tomu, že akcionáři kvůli slabým ziskům tlačí na firmy, aby svou režii snížily. Na platy na Wall Streetu jde téměř polovina tržeb tamních firem. Banka Morgan Stanley na ně například v roce 2009 vydala 62 procent svých tržeb, přestože ji finanční krize těžce zasáhla.

Platy šéfů klesají

Zatímco průměrné příjmy zůstávají vysoké, platy těch, kteří jsou na očích, prudce klesají. Od počátku finanční krize jsou totiž terčem kritiky veřejnosti i úřadů. Například šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein si loni vydělal 12 milionů dolarů, v roce 2007 přitom jeho roční příjem činil 68,5 milionu.

Newyorská radnice čeká, že finančnímu odvětví se letos ve městě bude dařit výrazně lépe než loni. Firmy z Wall Streetu tehdy dosáhly zisků 7,7 miliardy dolarů, letos by to mělo být 15 miliard dolarů. Vyšší příjmy oproti loňsku očekává podle průzkumu serveru eFinancialCareers.com 48 procent zaměstnanců Wall Street, zatímco loni to bylo jen 41 procent.

Na hlavní finanční ulici USA nicméně pokračuje propouštění. Letos ji dosud opustilo 1200 pracovníků. Od konce roku 2007 jich bylo zhruba 20 tisíc. Americké banky propouštějí po celém světě, například Bank of America za poslední rok na výplatních páskách ubylo 12 624 položek, Goldman Sachs propustila 3200 lidí.

Na finanční odvětví v New Yorku připadá čtvrtina všech mezd vyplácených soukromými firmami. Pracuje v něm přitom jen 5,3 procenta zaměstnanců těchto firem.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!