Praha přišla o dotaci na čističku

aktualizováno Praha bude mít letos na investice téměř 11,9 miliardy korun, nejvíce peněz vydá na výstavbu tunelového komplexu Blanka. Hlavní město však definitivně přišlo o evropskou dotaci na čistírnu odpadních vod.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (vpravo) a generální ředitel společnosti Metrostav Pavel Pilát, poté co symbolicky naplnili vozík zeminou u příležitosti vytěžení posledního kubíku na stavbě tunelového komplexu Blanka. Slavnostní ukončení ražby se uskutečnilo 5. září v Praze. Na akci aktivisté z občanského sdružení Pražské fórum rozvinuli transparent s nápisem "Tunel lží" (v pozadí).
26.1.2012 17:49   |  

Na stavbu Blanky bude vynaloženo asi 4,84 miliardy korun, další miliarda bude určena na napojení této stavby na Strahovský tunel. Velké dopravní stavby tak tvoří téměř polovinu kapitálových výdajů města. Peníze budou i na dostavbu plaveckého areálu Šutka, opravu pavilonů v nemocnici Bulovka či na stavbu pavilonu pro hrochy a slony v zoo.

Miliardovou evropskou dotaci na přestavbu čistírny odpadních vod však Praha definitivně nezíská. Na jednání radnice se zástupci Evropské komise a ministerstva životního prostředí se ukázalo, že hlavní město nemá na dotaci naději. Uvedl to radní Radek Lohynský. Problémem je především to, že má Praha příliš dlouhou smlouvu s vodohospodářskou společností. Bez zkrácení smlouvy by žádost o dotaci nemohla vůbec odejít do Bruselu. Město proto zapojuje nevyčerpané prostředky z loňského roku. Na čistírnu je tak v rozpočtu 600 milionů korun.

Rozdělení peněz na investice kritizovali opoziční zastupitelé i zástupci některých občanských sdružení. Bývalý náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) kritizoval mimo jiné to, že město podle rozpočtu nechce pokračovat s přípravou další etapy Vysočanské radiály a napojení Prahy 12 s Pražským okruhem.


Také čtěte: Dopravní podnik může podepsat čtyřmiliardovou směnku na nové tramvaje


Vít Masare ze sdružení Auto*Mat řekl, že město dává málo peněz na výstavbu záchytných parkovišť a přípravu trasy D metra. „V letošním rozpočtu stejně jako v těch předchozích dominují investice do individuální automobilové dopravy. Celý rozpočet a celá Praha jsou rukojmími tunelu Blanka,“ řekl zastupitelům Masare.

Pražští zastupitelé schválili v prosinci rozpočet na letošní rok, který počítal s výdaji 43,9 miliardy korun. Peníze na investice ale nová koalice ODS a TOP 09 kvůli nedostatku času shromáždila do jedné kapitálové rezervy. Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) kapitálové výdaje meziročně posílí o 594 milionů korun.

Město podle primátora nebude pokračovat v přípravě nové trasy metra D. Na pokračování výstavby metra A z Dejvické do Motola si Praha půjčí od Evropské investiční banky.

Autor: nos,čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web