Pravidla pro vydávání elektronických peněz se mají zjednodušit

27.4.2011 15:01   |  

K poskytování platebních služeb a vydávání peněz v elektronické podobě bude nově zapotřebí povolení pouze tehdy, pokud jsou tyto činnosti provozovány jako podnikání. Nová pravidla, která vycházejí ze směrnice Evropské unie, schválil Senát a míří k podpisu prezidentovi.

Elektronické peníze jsou uložené například na kartách typu In-Karty Českých drah, kterou lze nabít penězi a posléze použít třeba k placení jízdného. Využívají je i mobilní operátoři. Novela jim zjednodušuje pozici, protože umožňuje vznik hybridních institucí, pro které není vydávání elektronických peněz jedinou obchodní činností. Novela také snižuje potřebné základní jmění firem, které chtějí využívat elektronické peníze, na 350.000 eur (asi 8,5 milionu korun). Podle ministra financí Miroslava Kalouska tato změna nesníží účinnost kontroly i pravomoci regulátora a spotřebitel se nemusí obávat, že by byl méně chráněn než dosud.

Norma upravuje i horní hranici, nad kterou už není možné platit v hotovosti. Zatímco teď tento limit představuje částku 15.000 eur (asi 366.000 korun), nově má tato hranice představovat rovných 350.000 korun. Důvodem je snaha odstranit zbytečné náklady firem s přepočítáváním transakcí v korunách na eura, aby nepřekročily limit a neporušily zákon.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Za trapné britský list Financial Times (FT) ve svém článku o rozporech uvnitř Evropské unie před zářijovým summitem v Bratislavě označil země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,… více

Mobilní web