Pražská burza v týdnu posílila o 3,5 procenta, nejlépe se dařilo Erste Bank

Akcie na pražské burze ve čtvrtém letošním týdnu stouply, hlavní index PX ve srovnání s minulým pátkem přidal 3,5 procenta na 967,8 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie těžařské firmy NWR. Nejvíce si naopak polepšily cenné papíry Erste Bank. V předchozím týdnu akcie stouply o pět procent. Index se ve čtvrtek dostal na nejsilnější úroveň od loňského října.

 Erste bank
27.1.2012 18:11   |  

„Týden světového ekonomického fóra v Davosu se vyznačoval spíše pozitivnější náladou. Ta byla podpořena prohlášením šéfa americké centrální banky Fed ohledně ponechání dlouhodobě uvolněné měnové politiky USA s potenciálem dalších kroků směrem k nákupu vládních dluhopisů,“ uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byla Erste Bank, která přidala 13,7 procenta na 431,20 korun. Banka reagovala pozitivně na potvrzení ratingu od agentury Standard & Poor's, na spekulace ohledně dohody věřitelů s Řeckem a celkově pozitivní náladu. Naopak nejvíce klesající akcií byla NWR, která přišla o 4,4 procenta 140,60 korun. Firma reagovala nepříznivě na zveřejněná provozní data, když ceny na první čtvrtletí byly horší než očekávání, upozornil Vaníček.


Čtěte také: Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu klesly o 0,4 procenta


Příští týden bude podle analytika alespoň ze začátku o politických událostech týkajících se převážně Řecka a dluhové krize eurozóny. Během víkendu budou pravděpodobně pokračovat jednání věřitelů s Řeckem ohledně podmínek při odpisu části řeckého dluhu. Vedle politiky bude vývoj cen akcií určitě také pod vlivem pokračujícího zveřejňování firemních výsledků, doplnil Vaníček.

„Předpokládáme, že jednání s Řeckem může přinést již pozitivní výsledek a rovněž summit EU zřejmě přinese další posun v jednáních, alespoň neočekáváme nepříznivé komentáře. Z tohoto důvodu bychom spíše očekávali pozitivní reakci trhu. Ta se však případně neobejde bez zakolísání v případě úpravy ratingů zemí eurozóny ze strany agentury Fitch,“ odhadl analytik.

Akcie Erste Bank v tomto týdnu:

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web