Před rokem zemřel vynálezce bankomatu John Shepherd-Barron

14.5.2011 9:09   |  

Snaha dostat své peníze z banky i mimo otevírací dobu stála za vynálezem, který otevřel novou kapitolu v dějinách bankovnictví. Jeho autorem je Skot John Shepherd-Barron, který zemřel loni 15. května, a jeho název zní bankomat.

Poprvé byl automatický přístroj na výdej peněz instalován v roce 1967 v pobočce Barclays Bank v Londýně a jeho autor prý vycházel „z představy automatu na čokoládové tyčinky, jen nahradil čokoládu penězi“.

Čtěte také: Odborníci: Výdej hotovosti bude i nadále hlavní funkcí bankomatů

John Shepherd-Barron se narodil 23. června 1925 v Šilaungu v Indii do rodiny stavebního inženýra a úspěšné tenistky (vítězka Wimbledonu ve dvouhře a třetí na OH). V 60. letech nastoupil do tiskařské firmy De La Rue a v roce 1967 přišel se svým převratným vynálezem. A jelikož ještě neexistovaly plastové platební karty, bankomat přijímal speciální šeky opatřené chemickým zabezpečením. Po zadání osobního identifikačního kódu (PIN) dostali zákazníci desetilibrovou bankovku.

První bankomat v Barclays Bank

Samoobslužný přístroj na peníze přivítala veřejnost s nadšením a počet bankomatů se začal rychle rozrůstat. Dnes se jejich počet ve světě odhaduje na více než 2,2 milionu, nejvíce jich je v USA. V Československu se první bankomat objevil 1. prosince 1989 v pobočce České spořitelny na Václavském náměstí v Praze. Poté se jejich počet prudce rozšířil a v současnosti jich v Česku funguje více než 3700.

Čtěte také: První bankomat měl v Česku svou premiéru až v roce 1989

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Rusku miliardy nevrátíme, půjčku nám vnutilo hrozbami, říká Kyjev

Rusku miliardy nevrátíme, půjčku nám vnutilo hrozbami, říká Kyjev

Ukrajina britskému soudu předložila svou obhajobu ve sporu s Ruskem ohledně nesplaceného dluhu. Rusko v únoru Ukrajinu zažalovalo kvůli nesplacení dluhopisů v hodnotě tří miliard… více

Komerční prezentace
Mobilní web