Před rokem zemřel vynálezce bankomatu John Shepherd-Barron

14.5.2011 9:09   |  

Snaha dostat své peníze z banky i mimo otevírací dobu stála za vynálezem, který otevřel novou kapitolu v dějinách bankovnictví. Jeho autorem je Skot John Shepherd-Barron, který zemřel loni 15. května, a jeho název zní bankomat.

Poprvé byl automatický přístroj na výdej peněz instalován v roce 1967 v pobočce Barclays Bank v Londýně a jeho autor prý vycházel „z představy automatu na čokoládové tyčinky, jen nahradil čokoládu penězi“.

Čtěte také: Odborníci: Výdej hotovosti bude i nadále hlavní funkcí bankomatů

John Shepherd-Barron se narodil 23. června 1925 v Šilaungu v Indii do rodiny stavebního inženýra a úspěšné tenistky (vítězka Wimbledonu ve dvouhře a třetí na OH). V 60. letech nastoupil do tiskařské firmy De La Rue a v roce 1967 přišel se svým převratným vynálezem. A jelikož ještě neexistovaly plastové platební karty, bankomat přijímal speciální šeky opatřené chemickým zabezpečením. Po zadání osobního identifikačního kódu (PIN) dostali zákazníci desetilibrovou bankovku.

První bankomat v Barclays Bank

Samoobslužný přístroj na peníze přivítala veřejnost s nadšením a počet bankomatů se začal rychle rozrůstat. Dnes se jejich počet ve světě odhaduje na více než 2,2 milionu, nejvíce jich je v USA. V Československu se první bankomat objevil 1. prosince 1989 v pobočce České spořitelny na Václavském náměstí v Praze. Poté se jejich počet prudce rozšířil a v současnosti jich v Česku funguje více než 3700.

Čtěte také: První bankomat měl v Česku svou premiéru až v roce 1989

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web