Předplacené platební karty: Anonymní a bezpečné, ale i drahé

Vypadá to jako bankovní karta, platí se tím jako bankovní kartou – a není to bankovní karta. Na český trh vstupují předplacené platební karty. K čemu jsou? Nejsou propojené s účtem, takže se mohou hodit na bezpečné placení na internetu nebo kdykoli, když si člověk nechce brát svou „hlavní kartu“, třeba na večírek. A pak samozřejmě pro ty, kdo chtějí zůstávat skrytí.

 Platební karty
25.10.2014 17:53   |  

Minulý týden přišla s předplacenou kartou společnost MasterCard a mediální dům Czech News Center, který vydává například Blesk. Právě v nejprodávanějších českých novinách je karta denně mohutně inzerována a jejich jméno rovněž nese – Blesk peněženka.

Záměr nabízet předplacenou platební kartu minulý týden ohlásil také řetězec družstevních prodejen COOP, který bude spolupracovat s ČSOB. Předpokládá se, že v nejbližší době budou následovat další firmy a platební metoda se v Česku možná dočká – po dosavadním nesmělém oťukávání – velkého rozšíření.

Největší výhodou předplacených karet je, že k jejich využívání není potřeba účet v bance. Předplacená karta není kartou debetní (není spojena s běžným účtem) ani kreditní (nepůjčujete si s ní od banky). Princip fungování je podobný jako u předplacené SIMky od telefonního operátora: k dispozici je vám jen suma, na kterou je karta nabita, případně kterou si na ni později sami vložíte. A za její zřízení či používání samozřejmě platíte poplatky, protože oběd zdarma je snad jen v pohádkách.

Funguje to v zahraničí. Bude i u nás?

Předplacené platební karty dnes fungují v devatenácti evropských zemích. Podle průzkumu, zadaného společností MasterCard, by do roku 2020 měly útraty prostřednictvím těchto karet v Evropě dosáhnout až 112 miliard eur. Nejaktivnější uživatelé jsou zatím Britové a Italové. Co do celkového počtu vydaných karet má zatím navrch Rusko. V Polsku, kde se předplacené karty začaly vydávat v roce 2011, jejich počet přesáhl jeden milion.

„Úspěch předplacených karet v zahraničí ukazuje, že tento produkt má i v České republice své místo a vidíme v něm velký potenciál. Karta není vázaná ke konkrétnímu účtu v bance, je k dostání i mimo tradiční prostředí bank, a má tedy všechny předpoklady oslovit široké spektrum klientů hledajících další možnosti, jak pohodlně a bezpečně zaplatit v obchodě i na internetu,“ říká Matouš Michněvič, ředitel pro produktová řešení MasterCard.

Zavedení předplacených platebních karet v České republice v dohledné době plánuje i další karetní gigant, společnost Visa Europe. Ta v letošním roce už spolupracovala s Coca-Colou na marketingové akci, ve které se o přednabité platební karty soutěžilo.

Regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko Marcel Gajdoš sice na jednu stranu připouští, že dosavadní pokusy zaujmout u nás předplacenými kartami neslavily velký úspěch, jedním dechem ale dodává, že si karty místo na českém trhu určitě najdou: „Věříme, že při atraktivním nastavení tohoto produktu a odpovídající marketingové podpoře se tu předplacené platební karty prosadí. Jako nejzajímavější segmenty pro předplacené karty se nám jeví doprava, oblast dárkových karet či kulturních akcí pro mladé.“

Bezpečné platby, kapesné i únik před exekutorem

Koncept předplacených platebních karet má v České republice velkou budoucnost podle karetního odborníka a šéfredaktora webu Měšec.cz Dalibora Chvátala: „Existuje velmi početná skupina lidí, která potřebuje čas od času platební kartu a z různých důvodů nechce nebo nemůže použít kartu k bankovnímu účtu. Hlavní výhody předplacených karet jsou z mého pohledu tři: svoboda, bezpečí a jednoduchost při používání. Žádný účet v bance, jednoduchá pravidla, přitom se karta chová naprosto stejně jako karta k účtu nebo karta kreditní. Předplacenou kartu nemáte obavy dát do ruky svému dítěti a poslat je na nákup, nebo mu ji dát zkrátka k volnému užívání. S kartou zaplatíte jen tolik, kolik na ní máte. A pomyslně tuto kartu pachatel zneužije rovněž jen do výše zůstatku, respektive denního limitu. Kartu lze použít také jako alternativu k zaslání peněz místo poštovní poukázky, zvláště do zahraničí. Předplacenky budou rovněž oblíbené u dlužníků a lidí v exekuci, protože jsou anonymní, je na ně možné posílat peníze a vyhnout se tak exekutorovi.“

Radost ze zavedení předplacených karet budou mít jistě i provozovatelé e-shopů, protože by se postupně měl odbourávat strach ze zneužití při platbách na internetu, který je mezi spotřebiteli v České republice stále patrný. „Lidé se tu obávají zneužití karty na internetu a ztráty osobních úspor, když je karta navázaná přímo na jejich účet. I když je tato obava díky všem poskytovaným garancím bank zbytečná, subjektivně to může spotřebitele přesvědčit. Neočekávám, že by se něco zásadního stalo ze dne na den. Z dlouhodobého hlediska ale tyto karty určitě přispějí k obecnému používání a přijímání platebních karet běžnými lidmi, kteří je doteď odmítali,“ myslí si Petr Kováčik, ředitel portálu Skrz.cz.

Celý článek si přečtete na Peníze.cz v sekci Platební karty


Čtěte také:

Strop pro platby v hotovosti klesne o 80 tisíc, potvrdil Senát

Bankovní zisky v eurozóně stále více závisejí na poplatcích

V Liberci lze platit kartami za jízdenky přímo v tramvaji

Autor: Ondřej Tůma, Penize.cz

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web