Premiér Rusnok hájí devizové intervence. Prý prospějí ekonomice i rozpočtu | E15.cz

Premiér Rusnok hájí devizové intervence. Prý prospějí ekonomice i rozpočtu

Premiér Rusnok hájí devizové intervence. Prý prospějí ekonomice i rozpočtu
Premiér Jiří Rusnok
• 

ČTK

Intervence České národní banky podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka domácí ekonomice pomohou a zvýší její konkurenceschopnost. Akce centrální banky podle něj pomůže i státnímu rozpočtu, protože ekonomický růst bude vyšší a některé výnosy daní se odvíjejí od růstu cen.

Doprovodné negativní efekty, které intervenci ČNB provázejí, se podle Rusnoka přeceňují. Premiér v demisi je podle dřívějšího prohlášení prezidenta Miloše Zemana jeho kandidátem na nového člena bankovní rady. Člence bankovní rady Evě Zamrazilové končí mandát v únoru.

Jak posílilo euro ke koruně po devizové intervenci ČNB

Centrální banka ve čtvrtek zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu. Bankovní rada chce držet kurz poblíž hranice 27 korun za euro delší dobu. Hlavní přínos devizových intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly mnohem větší v případě deflace. Krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus.

„Já důvody, které ČNB k tomu vedly, chápu, rozumím jim a mám plnou důvěru v kroky, které bankovní rada činí. Chápu také bouřlivou reakci laické i odborné veřejnosti. Je to ale krok, který ve střednědobém horizontu ekonomice prospěje. Došlo de facto ke zvýšení české konkurenceschopnosti,“ uvedl premiér.

Podle něj krok ČNB posílí české výrobce, kteří exportují. Nicméně by to pode Rusnoka mělo posílit i další výrobce, kteří se střetávají se zahraniční konkurencí na domácím trhu.

Intervence neohrožují naplánovaný vývoj státního rozpočtu v příštím roce, uvedl dále. Spíše to prý rozpočtu pomůže, protože výnos daně z přidané hodnoty a dalších daní se odvíjí od růst cen. A ten chce ČNB intervencemi zvýšit. Na druhou stranu Rusnok připustil, že se oslabení koruny v důsledku intervencí dotkne některých ukazatelů rozpočtu, například čerpání peněz z fondů EU.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!