Přes pokles akcií pravidelné investice nakonec vydělávají

27.10.2009 7:19   |  

Pravidelné investice do finančních aktiv jsou základním způsobem, jak je možné systematicky budovat majetek, jenž je možno využít jak na plnění běžných cílů, tak na svou vlastní finanční nezávislost. Pro dlouhodobé investování je vhodné směřovat své investice do akciových strategií, které nabízejí vyšší potenciál výnosu.

Na dlouhodobém horizontu totiž rizika spojená s investicí do akciových trhů klesají. Naopak výrazně roste riziko inflační, jež může znehodnotit výnosy dluhopisů, spořicích účtů a podobně.

Ochromená důvěra

Index MSCI All Country World odráží vývoj celého světového akciového trhu. Tento index dosáhl svého dolarového maxima před dvěma lety v říjnu. Přes růst v posledních měsících je index od té doby stále 26 procent (v USD) pod svým maximem. V korunách je to dokonce ztráta 32 procent. Důvěra lidí v investice do akcií v tomto období značně utrpěla.

Modelové kdyby

Jak by vypadala pravidelná investice korunového investora do světového akciového fondu, který by se vyvíjel podobně jako zmíněný index? Pokud by investor začal investovat pravidelně částku deset tisíc korun od tohoto maxima, celkem by investoval 240 tisíc korun. Jeho aktuální majetek by byl 248 tisíc korun (bez započtení poplatků). Přestože index ztratil v korunovém vyjádření třetinu své hodnoty (viz graf), pravidelná investice by se dokonce zhodnotila.

Zacelené rány

Tato situace není náhodná. Pravidelné investice totiž nejvíce ovlivňuje dění v posledním období. To, co se na trhu děje na začátku, nemá velký vliv, protože je zainvestovaná částka příliš nízká. Naopak poslední vývoj trhu ovlivňuje investici podstatně více, protože i nashromážděná částka je vyšší. Růst od března roku 2009 měl na pravidelnou investici velmi dobrý vliv a vyrovnal předchozí delší a hlubší propady.

Na co je třeba myslet

» V případě, že jsou vaše cíle daleko, zahajte pravidelné investice (po dohodě s vaším finančním poradcem) do akciových trhů. Pokud již pravidelně investujete, pak v tom pokračujte.
» Pokud budou akciové trhy růst, poroste i hodnota pravidelných investic do nich.
» Když budou akciové trhy padat, pak máte díky pravidelnému investování možnost nakupovat levné akciové trhy. Až přijde oživení, budete z toho profitovat.
» Jestliže se blíží cíle, které chcete z investovaných prostředků financovat, přesouvejte prostředky postupně do dluhopisů a nástrojů peněžního trhu. Nenechte nějaký prudký propad akcií na poslední chvíli, aby ovlivnil vaši situaci.

Autor je analytikem společnosti Fichtner

Autor: Tomáš Tyl

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web