Při bankrotu má v Německu jako první inkasovat stát

24.8.2010 7:02   |  

Když v Německu v budoucnu zkrachuje soukromá firma, jako první získá přístup k jejímu majetku stát a teprve potom soukromí věřitelé. Takový postup se snaží prosadit dvě německá ministerstva v novém návrhu zákona, jehož výtisk se podařilo získat deníku Welt. Ministerstvo financí tak hodlá během příštích čtyř let získat do státní kasy až 1,3 miliardy eur.

Novela zákona o platební neschopnosti se ale nelíbí právním expertům. Pokud při bankrotu dostane přednost stát, sníží se šance, že podnik přežije. A s ním i pracovní místa, a tedy i peníze do státní kasy, argumentují odpůrci novely.

V návrhu z dílny ministerstva financí a rezortu práce a sociálních věcí se doslova píše, že jako první z věřitelů má mít k majetku firmy v úpadku přístup pojistitel, finanční úřad a pracovní úřad. Pro soukromé věřitele jako například řemeslníky z firmy, která jim dluží, už prakticky nic nezbude. „Záchrana podniků v platební neschopnosti a s nimi souvisejících pracovních míst bude takhle sotva možná,“ kritizuje návrh předseda Sdružení nucených správců Daniel Bergner.

„Německé právo tím přijde o svůj charakter, který je nakloněn spíše rekonstrukcím krachujících podniků než jejich rozbíjení,“ kroutí nad návrhem novely také bonnský právník Hans Haarmeyer, který se zabývá podniky v úpadku. Podle něho povede plošný převod majetku do státních rukou k poklesu počtu firem, jež se nakonec podaří zachránit. Soukromí věřitelé podle něho pak nebudou ochotni dělat žádné ústupky a nebudou se snažit usilovat o záchranu podniku, když uvidí, že z toho nakonec stejně nic mít nebudou, soudí Haarmeyer.

Ukazuje se ale, že v otázce řešení bankrotů není zajedno ani vládní koalice. Ministerstvo spravedlnosti kontrolované koaličními Svobodnými demokraty chce řešit bankroty jinak. „Chceme co nejvíce zjednodušit možnosti pro záchranu podniků,“ nechala se před nedávnem slyšet šéfka rezortu Sabine Leutheusser-Schnarrenbergerová. Podle ní by bylo proti koaliční smlouvě, pokud by byl mezi věřiteli zvýhodněn stát či soukromník. O návrhu mají poslanci jednat prvního září.

Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web