Při úvěrování podniků se banky drží zpátky

22.4.2011 8:56   |  

Bankovní sektor na Slovensku loni oživoval. Posílení jeho pozice se projevilo hlavně v růstu ziskovosti, jednom z nejvyšších mezi členy Evropské unie. Zisky oproti roku 2009 stouply více než dvojnásobně a podle předběžných výsledků dosáhnou 514 milionů eur (přibližně 12,4 miliardy korun).

Finanční domy tak začaly poskytovat více úvěrů pro domácnosti. Podnikové úvěry však naopak stagnovaly, protože u těchto klientů banky zůstávají opatrné. „Financování podniků nadále stagnovalo a málo korespondovalo s pozitivním hodnocením ekonomického vývoje,“ upozorňuje Vladimír Dvořáček, ředitel dohledu nad finančním trhem Národní banky Slovenska. Objem nových úvěrů loni rostl jen v odvětvích, kterých se krize výrazně nedotkla. Jak však podotýká Dvořáček, ani u podniků nenastala výrazná poptávka po půjčkách. Velké korporace totiž byly financovány do velké míry ze zahraničí a jejich orientace na zahraničí z roku na rok roste.

Získávání úvěrů na chod a rozvoj firmy ze slovenské banky může být podle NBS do budoucna ztíženo nejen opatrností finančních domů, ale i plánovaným zavedením bankovní daně. Ta se má totiž podle Dvořáčka dotknout především bank orientovaných na podnikový sektor.

„Základem pro výpočet daně je strana pasiv po odečtení vlastních zdrojů bank a chráněných vkladů,“ vysvětluje. Daň plánuje zavést šéf rezortu financí Ivan Mikloš od ledna příštího roku. Měla by představovat dvě desetiny procenta z oprávněných pasiv. Tento krok se podle národní banky projeví na nižší ziskovosti sektoru. Taktéž změní chování bank a strukturu jejich podílů na slovenském bankovním trhu.

Banky loni nejvíce vydělaly na domácnostech. „Rok 2010 potvrzuje, že slovenský bankovní sektor se orientuje stále více na domácnosti,“ uvedl Dvořáček. Konkurence mezi bankami se zvýšila, což stlačilo dolů úrokové sazby na bydlení. Boj o klienta se projevil i u vkladů změnou politiky a zaváděním nových produktů. V retailu byly banky aktivnější hlavně ve druhém pololetí.

Autor: Edita Muchová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web