Přijde trest za hypoteční krizi? S&P čelí federální žalobě USA

aktualizováno Ministerstvo spravedlnosti USA zažalovalo ratingovou agenturu Standard & Poor's kvůli chybnému hodnocení rizik u hypotečních cenných papírů v období před začátkem finanční krize. Vláda bude podle ministra spravedlnosti Erica Holdera požadovat více než pět miliard dolarů (94 miliard korun). Právě hypoteční cenné papíry stály v zárodku krize, která otřásla trhy a způsobila krach investiční banky Lehman Brothers v září 2008.

Hypotéční krize v USA
5.2.2013 20:22   |  

Ratingové agentury za boomu na americkém trhu bydlení v minulém desetiletí přiznávaly komplikovaným finančním instrumentům sestaveným z hypoték různé kvality nejvyšší ratingové známky. Tím se v očích investorů stávaly tyto cenné papíry stejně bezpečné jako americké vládní dluhopisy. To přispělo ke vzniku bubliny na americkém trhu nemovitostí, jejíž splasknutí vyvolalo hypoteční a finanční krizi.

Kvůli ratingům balíků, do nichž investiční banky sestavovaly podstandardní hypotéky, už na agentury podala žalobu řada investorů. Teď se přidává federální prokuratura a také orgány některých jednotlivých amerických států, uvedl The Wall Street Journal.

Hypoteční dluhopisy hodnocené jako prvotřídní během krize ztratily téměř veškerou hodnotu. Ministerstvo spravedlnosti tři roky zkoumalo, jestli manažeři S&P tlačili při posuzování cenných papírů na změkčení firemních standardů, nebo je zcela ignorovali, uvedl zdroj seznámený s vývojem vyšetřování. Standard & Poor's podle zveřejněné žaloby vědomě bagatelizovala rizika u některých hypotečních cenných papírů, za což nyní agentuře hrozí vysoká pokuta.

S&P uvedla, že by bylo chybné dojít k závěru, že udělování ratingů bylo motivováno komerčními zájmy, a ne upřímnou snahou o co nejpřesnější hodnocení. Zároveň se brání tím, že ratingy jsou pouhými názory, které jsou chráněny prvním dodatkem americké ústavy o svobodě projevu.

Podle informací listu Wall Street Journal se před podáním žaloby jednalo o mimosoudním urovnání sporu. Rozhovory však údajně zkrachovaly poté, co ministerstvo spravedlnosti požadovalo po agentuře Standard & Poor's, aby za urovnání zaplatila více než miliardu dolarů, což by byla největší sankce vůči firmě v souvislosti s krizí. S&P ale podle informací listu nechtěla přiznat pochybení i kvůli možnému precedentu, který by ji ohrozil i v dalších sporech.


Čtěte také:

Zaplatí S&P za neodpovídající rating Lehmanu? Řítí se žaloby z Německa

Hypoteční krize: USA obvinily Bank of America z podvodu

Žaloby kvůli špatným hypotékám mohou zakymácet ekonomikou USA

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web