Příjmy investičních bank nadále klesají

22.12.2010 7:56   |  

Příjmy investičních bank z provizí a poplatků v Evropě klesly nejníže od roku 2004. Za pokračujícím propadem stojí vlažný zájem firem o úpis akcií nebo fúze a akvizice.

Příjmy ze zajišťování akvizic, prodeje akcií, dluhopisů a zařizování půjček klesly v Evropě, na Blízkém východě a v Africe (EMEA) oproti roku 2009 o deset procent na 21,9 miliardy dolarů. Ukazují to odhady newyorské společnosti Freeman & Co. Loňský rok byl přitom považován za takzvané dno krize. Naproti tomu příjmy bank ze stejných činností v Asii vzrostly o 18 procent na 17,8 miliardy dolarů, náskok Evropy je tak nejnižší od roku 1998. Pokud budou nastolené trendy pokračovat, předstihne Asie Evropu již příští rok, stojí ve zprávě.

Letošní záchrana Řecka, které téměř zkrachovalo, vyvolala mezi investory spekulace, že Irsko, Portugalsko a Španělsko budou následovat. Přidaly se obavy, že euro krizi nepřežije a že vládní škrty napříč Evropou zadusí slabý růst v regionu, které přiměly společnosti odložit své akviziční plány. Odradily také investory od většího zájmu o nové akcie a bondy.

„Euro zaručeně zapříčinilo nižší aktivitu evropských firem,“ myslí si Tom Kirchmaier z London School of Economics. „Je tudíž velmi složité předpovídat, zda se situace v příštím roce zlepší nebo nikoliv, jelikož je situace velmi závislá na politických rozhodnutích,“ dodává.

Hodnota akvizicí s účastí západoevropských firem letos klesla o 16 procent na 532 miliard dolarů a hodnota nově upsaných akcií se snížila o polovinu na 51 miliard dolarů, vyplývá z dat sestavených Bloombergem.

Banky Morgan Stanley a JPMorgan Chase byly letos nejaktivnějšími poradci při akvizicích v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky. Goldman Sachs a Deutsche Bank se zase nejvíce činily v sektoru primárních úpisů akcií, kde byl zaznamenán největší propad příjmů.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web