Příjmy investičních bank prudce klesly, na burzy se nikdo nehrne

Příjmy světových investičních bank z poplatků za služby se ve druhém čtvrtletí propadly zhruba o čtvrtinu a byly nejnižší od počátku roku 2009. Plyne to z údajů agentury Thomson Reuters. Na upisování cenných papírů a aktivitě na poli firemních fúzí a akvizic se neblaze podepsala rostoucí krize v eurozóně.

 Goldman Sachs
1.7.2012 18:04   |  

Celkový objem poplatků klesl na necelých 14 miliard dolarů (285 miliard korun) z více než 18 miliard dolarů v prvním čtvrtletí. Za první dvě čtvrtletí se poplatky v meziročním srovnání propadly rovněž o 25 procent na 32 miliard dolarů.

Pokles aktivity byl celosvětový, zvláště prudký byl ale v Evropě, kde nové akciové emise prakticky ustaly. Pokles příjmů z poplatků se negativně odrazí na čtvrtletních výsledcích velkých investičních bank, projeví se však také v dalších oblastech jejich podnikání. Příjmy z obchodování s dluhopisy a akciemi, které tvoří hlavní část jejich zisků, mohou klesnout o 12 procent z již tak slabé úrovně loňského druhého čtvrtletí, řekli podle agentury Reuters analytici banky Morgan Stanley.


Čtěte také:

Trhy po evropském summitu vylétly vzhůru

Firmy si již více věří a chtějí investovat


Proti prvnímu čtvrtletí by mohly příjmy z obchodování klesnout až o 40 procent. V prvních měsících roku dopomohlo bankám jako Goldman Sachs, Morgan Stanley, Barclays nebo Deutsche Bank výrazné zlepšení nálady na trzích poté, co Evropská centrální banka poskytla bankám levné tříleté úvěry v celkové sumě přes bilion eur (25,8 bilionu korun). Většina bankéřů se obává, že i přes příznivé výsledky posledního summitu Evropské unie na trzích přetrvá pesimismus minulých měsíců.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce těžební společnosti OKD Lee Louda popřel platnost pohledávek celkem za 1,888 miliardy korun, které přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Šlo o takzvanou… více

Mobilní web