Příjmy ve firmách rostly, ve státním sektoru klesaly

Průměrná měsíční mzda dosáhla v prvních třech čtvrtletích loňského roku 23 726 korun a meziročně stoupla o 2,2 procenta. Zatímco v podnikatelské sféře průměrné mzdy rostly, v nepodnikatelské sféře klesaly. Vyplývá to ze zprávy o příjmech a výdajích domácností.

 ilustrační foto
7.2.2012 18:51   |  

V podnikatelské sféře činil podle zprávy nominální nárůst 2,9 procenta a reálný 1,1 procenta. V nepodnikatelské sféře došlo k nominálnímu poklesu o 0,5 procenta, což reálně představovalo snížení průměrného platu o 2,3 procenta.

Příjmy domácností sociálního charakteru, které tvoří druhou nejvýznamnější složku celkových příjmů, vzrostly. Nejvíce to přitom bylo u dávek pomoci v hmotné nouzi a dávek důchodového pojištění, a to o 0,7 miliardy, respektive o 15,8 miliardy korun. Průměrná výše starobního důchodu přitom dosáhla na konci 3. čtvrtletí úrovně 10 536 korun, což je meziročně o 456 korun méně. Naopak klesla průměrná výše podpory v nezaměstnanosti.

Celkem loni čisté příjmy domácností klesly o 0,3 procentního bodu. I při nižších peněžních příjmech přitom navýšily stav svých úspor, píše se ve zprávě. Jejich objem se v září 2011 ve srovnání se stejným měsícem roku 2010 zvýšil o 90,1 miliardy na zhruba 1,7 bilionu korun.

Autor: čtk,nos

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web