Příjmy z DPH rostou. Na firemních daních vybral stát méně

Přes čtvrt bilionu korun již letos vybral stát na dani z přidané hodnoty. Lednové zvýšení DPH tak do rozpočtu zatím přineslo meziročně o 13 miliard více. Hůře se státu daří vybírat daně od firem, tam Finanční správa hlásí propad o devět miliard.

Finanční úřad, ilustrační foto
24.11.2013 15:14   |  

Finanční úřady vybraly do poloviny listopadu na dani z přidané hodnoty (DPH) meziročně o 13 miliard korun více, tedy 256 miliard korun. Sazby DPH vzrostly od začátku letošního roku o procentní bod. Na dani z příjmu právnických osob stát naopak vybral o sedm miliard méně, necelých 96 miliard korun. Vyplývá to z aktuálních dat Finanční správy.

DPH i daň z příjmu právnických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů.

Na odvodech z loterií zatím finanční úřady vybraly 1,9 miliardy korun. Loni byly na základě novely zákona odvody na veřejně prospěšný účel, místní poplatek a odvod na stání dozor zrušeny, a nahrazeny odvodem z loterií a jiných podobných her. V případě odvodů z loterií obce získávají 30 procent z celkových příjmů.

Průběh celostátního inkasa DPH a daně z příjmu právnických osob (DPPO) (v mld. korun):
DPHDPPODPFO závislá činnostDPFO zvláštní sazbaDPFO podávající přiznáníodvod z loterií
inkaso k 15.11.2012243,4103102,811,70,91,3
inkaso k 15.11.2013256,4695,9108,811,40,481,9
Zdroj: Finanční správa

Na dani z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti finanční úřady letos zatím získaly necelých 109 miliard korun. Meziročně to je o zhruba šest miliard více.

Na kraje připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. V případě DPH od letoška až do roku 2015 kvůli zvýšení sazeb DPH a zajištění, aby peníze vybrané navíc putovaly do státního rozpočtu, dostávají obce 20,83 procenta a kraje 7,86 procenta.


O daních čtěte více:

Jednání ČSSD a Ano: Rozpory trvají

Sobotka potěší prezidenta dohodou o majetkových přiznáních

Firmy nepotřebují nižší daně, chtějí větší daňovou jistotu


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady… více

Mobilní web