Příliv peněz z daňových rájů do českých firem roste. Sofistikovaně

Do základního kapitálu českých firem podnikatelé investovali 2,65 bilionů korun, z toho více než 16 procent pochází z daňových rájů. Podíl kapitálu z daňových rájů meziročně vzrostl o 7,4 procenta na 430,3 miliard korun. Majitelé firem se sídlem v daňovém ráji přitom ovládají jen 3,2 procenta (13 247) českých společností.

Ilustrační foto
23.3.2015 10:11   |  

Informace zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Ze statistik je podle zpracovatele zřejmé, že zahraniční vlastníci disponují značným kapitálem, který investují koncentrovaně a sofistikovaně do firem a projektů, které přinášejí vyšší míru zhodnocení za relativně nízkého rizika.

„Snaha koncentrovat kapitál do několika málo firem a oblastí, společně se zapojením země jako Nizozemí do struktury společnosti, je projevem dobrého postavení investorů, kteří mohou těžit benefity z daňové optimalizace a stabilního podnikatelského zázemí,“ komentuje stav analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Z celkového kapitálu upsaného z daňových rájů připadá 90,1 procenta na on-shore, 6,7 procenta USA a 3,2 procentana off-shore destinace, zatímco z pohledu počtu společností s vlastníkem z daňového ráje 59,6 procenta připadá na on-shore, 22,3 procenta USA a 18 procent na off-shore destinace.

Mezi zahraničními vlastníky z daňových rájů s výraznou převahou dominuje nizozemský kapitál (53,9 procenta), s odstupem následuje lucemburský (18,7 procenta) a kyperský (15 procent).

Vývoj kapitálu v českých firmách původem z daňových rájů v letech 2013 a 2014:


Čtěte také:

Českých firem v daňových rájích přibývá, je jich už přes 13 tisíc

Zástupci 51 zemí uzavřeli dohodu, která má omezit daňové úniky

Zahraniční firmy vyvedly přes Česko stovky milionů, vedou Rusové


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web