Přímé investice v Evropě loni výrazně vzrostly

Evropa v loňském roce zažila značné oživení v přílivu přímých zahraničních investic, takzvaných FDI. Mezinárodní investoři uvěřili tomu, že ekonomická krize starého kontinentu je již na ústupu. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti EY.

Ilustrační foto
28.5.2014 6:40   |  

Studie sledující FDI projekty ukazuje, že objem přímých investic v Evropě loni dosáhl nového rekordu. Region se těšil z 223 miliard eur obdržených na FDI, což je o 25 procent více než v předchozím roce. Zvýšil se také počet projektů navázaných na přímé investice, a to o více než procento na 3955.

Není velkým překvapením, že většina evropských FDI je i nadále regionálních, byť to není ekonomicky nejbezpečnější. Jde tedy převážně o investice jedné evropské země v jiném státu kontinentu. Investoři ze zemí skupiny BRIC, tedy Brazílie, Ruska, Indie a Číny, jsou ale stále aktivnější. Loni přinesli 313 projektů, což byl také nový rekord.

Respondenti průzkumu EY uvedli, že by od politiků rádi viděli snahu o zatraktivnění Evropy jako investiční destinace pro mimoevropské investory. Hlavními požadavky byla modernizace pracovního trhu, další ekonomická integrace a omezení regulace. „Evropa musí zapracovat na své konkurenceschopnosti především v sektorech, které mají být budoucími motory evropského růstu,“ uvedl Marc Lhermitte, partner EY.

Velká Británie byla v loňském roce nejpopulárnější evropskou destinací pro FDI. V těsném závěsu se umístilo Německo, třetí je Francie. Tyto tři země zažily loni nárůst počtu projektů o 12 procent. Zbytek západní Evropy propadl o dvě procenta na 1145 projektů. Mezi nejoblíbenějšími cílovými městy zvítězil Londýn před Paříží, ale za nimi se umístila německá trojice Berlín, Frankfurt a Mnichov.

Bývalá východní Evropa zůstává na okraji zájmu. Česko je ve studii schované pod střední a východní Evropou, které zahrnují i Turecko a Rusko. V tomto regionu došlo loni k pětiprocentnímu poklesu počtu FDI projektů na 796.


Čtěte také:

Šéf Nexenu prý v červnu přiletí do Česka stvrdit obří investici

Na Ostravsko prý míří velký investor z Asie. Mohl by zaměstnat tisíc lidí

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web