Private equity fondy nemají kam investovat

Fondy soukromého kapitálu drží více hotovosti na akvizice, než měly v předvečer finanční krize, a to navzdory padajícímu objemu akvizic. To zvyšuje obavy z přemrštěné finanční kapacity fondů.

 ilustrační foto
29.11.2013 8:14   |  

Data zkompilovaná společností Preqin ukazují, že fondy soukromého kapitálu disponují neutracenými závazky vůči klientům ve výši 789 miliard dolarů. Jde o prostředky, které private equity (PE) fondy získaly, ale zatím do ničeho neinvestovaly. Atraktivních investičních příležitostí je letos poskrovnu. Podle Preqinu vzrostl objem volných peněžních prostředků od prosince loňského roku o 12 procent.

V roce 2007 měly fondy soukromého kapitálu volnou hotovost ve výši 769 miliard dolarů, v roce 2008, kdy objem obchodů spadl o 70 procent, vzrostla hotovost na 829 miliard dolarů.

Nové fondy na investice ve střední a východní Evropě

Také private equity fondy ve střední Evropě drží poměrně velké množství volných peněžních prostředků. Hned několik regionálních PE domů v průběhu posledních dvanácti měsíců spustilo nové fondy zaměřené na investice ve střední a východní Evropě.

„Jedná se například o AbrisCapital s fondem o velikosti 450 milionů eur, Enterprise Investors s 314 miliony eur a 3TS Capital Partners se 103 milionů eur,“ uvádí Peter Wells, vedoucí partner společnosti EY pro oblast private equity v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

Hromadící se hotovost na účtech private equity společností odráží skutečnost, že od vypuknutí krize je o poznání méně vhodných příležitostí k investování. PE fondy ale pokračují v získávání nových prostředků.

Fondy soukromého kapitálu se potýkají s dalšími problémy. Stále drží řadu nedokončených investic, což jim protahuje investiční horizont, který se od krize prodloužil o 1,5 roku na 4,5 roku. To zároveň snižuje kapitálovou výnosnost. Ta klesla z trojnásobku na dvojnásobek.


Čtěte také:

Private equity fondům se nedaří prodeje

Private equity firmy hledají nové zdroje

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web