Privátní banka Meinl odchází z Česka, doma čelí skandálu

E15 exkluzivně Po necelých třech letech zavírá českou filiálku rakouská privátní banka Meinl Bank. Banka vstoupila na český trh v zimě 2013 s ambicí nabídnout své služby bohatým Čechům, Rusům a Ukrajincům. Pražskou pobočku zavírá v okamžiku, kdy se v domovském Rakousku kolem ústavu rozhořel skandál. Dva vysocí manažeři včetně šéfa banky Petera Weinzierla totiž čelí podezření z falšování účetnictví.

 Ilustrační foto
5.10.2015 6:25   |  

„Pobočka rakouské banky nám oznámila, že končí svoji činnost v České republice,“ uvedla mluvčí České národní banky Kateřina Bartůšková. „S cílem dále zvýšit svou ziskovost rozhodl management banky o některých organizačních změnách, mimo jiné i o uzavření pražské pobočky.

Klientům banky zůstává k dispozici vídeňská centrála. V růstové strategii banky však Praha perspektivně hraje stále důležitou roli,“ komentoval důvody odchodu pro deník E15 mluvčí banky Thomas Huemer.

Obvinění z manipulace

Z obchodního rejstříku byla pobočka vymazána v poslední zářijový den. Weinzierla a dalšího člena představenstva Meinl Bank Günthera Weisse obvinila rakouská prokuratura počátkem letošního září z toho, že zmanipulovali účetní závěrku za loňský rok.

Na nesrovnalosti tehdy podle rakouského deníku Kurier upozornil jeden z investorů, banka prý nevytvářela dostatečné rezervy pro vypořádání investorských pohledávek. Nicméně banky se dotýká více skandálů.

Vysocí manažeři včetně šéfa mateřské banky čelí podezření z falšování účetnictví.

Koncem července nařídil rakouský regulátor bance pod hrozbou ztráty licence vyměnit do tří měsíců vedení, v němž doposud seděli jen Weinzierl a Weiss. Úřad tehdy bance vyčítal hrubé porušování pravidel při sestavování finančních výkazů.

Z podvodů na investorech byl nicméně tehdejší předseda dozorčí rady banky Julius Meinl obviněn už v roce 2009, aféra souvisela s utajovaným zpětným odkupem akcií dceřiné realitní firmy Meinl Land v roce 2007.

Meinl Land přitom do této kauzy patřil mezi významné hráče i na českém realitním trhu. Banka v loňském roce vykázala zisk kolem tří milionů eur, o rok dříve hospodařila s takřka šestimilionovou ztrátou.


Čtěte také:

Home Credit bude v USA nabízet půjčky na nákup telefonů

Brusel hodlá oživit ekonomiku, zmírní kapitálová pravidla pro banky

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web