Privátní bankovnictví čeká boom, Raiffeisen chce ovládnout trh

2.3.2011 17:24   |  

Raiffeisenbank uvádí na trh novou značku privátního bankovnictví, během příštích pěti let předpovídá výrazný růst tohoto odvětví. Podle jejích odhadů nyní české banky obsluhují jen asi 20 procent aktiv, které by pod jejich správou mohly být. Společnost se chce stát jedním ze tří nejsilnějších hráčů v oblasti.

Privátní bankovnictví, cílící na zákazníky s vklady nad deset milionů korun, bude banka ve střední Evropě propagovat s odkazem na zakladatele banky pod novou značkou Friedrich Wilhelm Raiffeisen. „Věříme, že v následujících letech budou bohatí klienti nejrychleji rostoucí skupinou na trhu,“ uvedl výkonný ředitel banky Mario Drosc.

Banka se domnívá, že rozvoj tohoto segmentu bankovnictví, který každoročně poroste o 10 procent, navíc nebude vykoupen vysokými náklady. Raiffeisenbank pouze na tuzemský trh přinese služby, které již jsou k dispozici v zahraniční.

V Čechách roste počet klientů, kteří vyžadují individuální přístup. Tuzemské banky se ale dosud na takové služby nezaměřovaly, proto spravují jen pětinu ze všech aktiv, které by mohli privátní bankéři kontrolovat. „Zbývající část je buď v českých bankách mimo privátní segment, nebo v zahraničí,“ dodal Drosc.

Jedná se přitom podle dřívějšího odhadu ČSOB o 370 miliard korun, které čeští klienti ze svého majetku vyčlenili na investování a o které zatím nepečují privátní bankéři. Celkový objem investovaného majetku letos podle odhadů dosáhne 750 miliard.

Tento segment trhu obsluhuje také J&T Bank, Privatbanka ze skupiny Penta a také ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka. Své zastoupení v Česku mají i tradiční zahraniční privátní banky.

Klienty privátního bankovnictví je v Česku z celkového počtu majetných zhruba 8500 lidí. Největší skupinu mezi majetnými lidmi představují majitelé společností, těch je zhruba šest tisíc. Následují osoby samostatně výdělečně činné, kterých je kolem čtyř tisíc. Mezi další skupiny patří dřívější majitelé firem, manažeři nebo restituenti.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web