Pro evropské bankéře je větší noční můrou Brexit než Grexit

Takzvaný Brexit, tedy možnost, že Británie v budoucnu opustí Evropskou unii, znepokojuje evropské bankéře mnohem víc než vyhlídky na brzký odchod Řecka z eurozóny (Grexit). Vyplývá to z vyjádření bankéřů na konferenci pořádané Mezinárodním finančním institutem (IIF) ve Frankfurtu.

Břehy Temže lemovaly davy diváků mávající britskými vlajkami, přestože celou akci provázelo vpravdě anglické počasí, tedy ustavičný déšť.
25.6.2015 14:05   |  

Setrvání Británie v EU je podle nich pro IIF důležitější než osud Řecka, které nyní jedná s mezinárodními věřiteli o odvrácení bezprostřední hrozby platební neschopnosti.

„Pro mne je Brexit potenciálně větší noční můrou,“ řekl podle agentury Reuters šéf IIF Tim Adams. „Británie je velmi důležitou součástí evropské ekonomiky a ekosystému,“ dodal.

Britský premiér David Cameron slíbil voličům, že nejpozději na konci roku 2017 uspořádá referendum o setrvání Británie v EU. „Z mechanického hlediska by Grexit narušil fungování a strukturu Evropské unie víc (než Brexit),“ uvedl ekonom Hans Jäckel ze společnosti DZ Bank. „Pro ducha, budoucí perspektivu a smysluplnost Evropské unie však Brexit představuje větší riziko,“ dodal.


Přečtěte si: Řecko se s věřiteli nedohodlo, podá vlastní návrh řešení krize


Šéf britské investiční společnosti Standard Life Investments Keith Skeoch dnes varoval, že Brexit by představoval katastrofu pro kapitálové trhy v EU. „Byl by to šok, který by na Richterově škále odpovídal zhruba 15 stupňům,“ řekl. Londýn je největším finančním centrem EU a je považován za základ pro plány na vytvoření evropské unie v oblasti kapitálových trhů.

IIF se výrazně angažoval v jednáních o restrukturalizaci řeckého dluhu v roce 2012. Tato restrukturalizace zahrnovala snížení hodnoty řeckých dluhopisů a připravila banky a další soukromé věřitele o zhruba 100 miliard eur, tedy 2,7 bilionu korun. Nyní jsou již ale věřiteli Řecka převážně vlády ostatních členských zemí eurozóny a organizace jako je Mezinárodní měnový fond.

„Jsme mnohem lépe připraveni na jakýkoliv výsledek (jednání o Řecku), než před několika lety,“ uvedla na konferenci IIF šéfka španělské banky Santander Ana Botínová. Většina účastníků konference nicméně podle Reuters naznačila, že očekává dohodu Řecka s věřiteli.


Čtěte také:

Řecko se s věřiteli nedohodlo, podá vlastní návrh řešení krize

ECB náš bankovní systém padnout nenechá, tvrdí řecký státní tajemník

Británie bude žádat jasnou ochranu zájmů členů EU mimo eurozónu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Flotila tramvají s českým rodokmenem v americkém Seattlu se do dvou let výrazně rozroste. Tuzemský dodavatel Inekon očekává brzký podpis opce na deset až patnáct tramvají s… více

Mobilní web