Pro evropské bankéře je větší noční můrou Brexit než Grexit | E15.cz

Pro evropské bankéře je větší noční můrou Brexit než Grexit

Pro evropské bankéře je větší noční můrou Brexit než Grexit
25. června 2015 • 14:05
Takzvaný Brexit, tedy možnost, že Británie v budoucnu opustí Evropskou unii, znepokojuje evropské bankéře mnohem víc než vyhlídky na brzký odchod Řecka z eurozóny (Grexit). Vyplývá to z vyjádření bankéřů na konferenci pořádané Mezinárodním finančním institutem (IIF) ve Frankfurtu.

Setrvání Británie v EU je podle nich pro IIF důležitější než osud Řecka, které nyní jedná s mezinárodními věřiteli o odvrácení bezprostřední hrozby platební neschopnosti.

„Pro mne je Brexit potenciálně větší noční můrou,“ řekl podle agentury Reuters šéf IIF Tim Adams. „Británie je velmi důležitou součástí evropské ekonomiky a ekosystému,“ dodal.

Britský premiér David Cameron slíbil voličům, že nejpozději na konci roku 2017 uspořádá referendum o setrvání Británie v EU. „Z mechanického hlediska by Grexit narušil fungování a strukturu Evropské unie víc (než Brexit),“ uvedl ekonom Hans Jäckel ze společnosti DZ Bank. „Pro ducha, budoucí perspektivu a smysluplnost Evropské unie však Brexit představuje větší riziko,“ dodal.

Řecko se s věřiteli nedohodlo, podá vlastní návrh řešení krize

Šéf britské investiční společnosti Standard Life Investments Keith Skeoch dnes varoval, že Brexit by představoval katastrofu pro kapitálové trhy v EU. „Byl by to šok, který by na Richterově škále odpovídal zhruba 15 stupňům,“ řekl. Londýn je největším finančním centrem EU a je považován za základ pro plány na vytvoření evropské unie v oblasti kapitálových trhů.

IIF se výrazně angažoval v jednáních o restrukturalizaci řeckého dluhu v roce 2012. Tato restrukturalizace zahrnovala snížení hodnoty řeckých dluhopisů a připravila banky a další soukromé věřitele o zhruba 100 miliard eur, tedy 2,7 bilionu korun. Nyní jsou již ale věřiteli Řecka převážně vlády ostatních členských zemí eurozóny a organizace jako je Mezinárodní měnový fond.

„Jsme mnohem lépe připraveni na jakýkoliv výsledek (jednání o Řecku), než před několika lety,“ uvedla na konferenci IIF šéfka španělské banky Santander Ana Botínová. Většina účastníků konference nicméně podle Reuters naznačila, že očekává dohodu Řecka s věřiteli.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!