Problémy se splácením půjčky má každý sedmý Čech

Potíže se splácením úvěru má každý sedmý Čech, který si vzal půjčku. Na Slovensku je to dokonce téměř třetina lidí, jež si půjčili peníze. Podobně jsou na tom Bulhaři, kde žádá o odklad splátky čtvrtina z nich. Poláci žádají o odložení splátek ve čtyřech procentech případů. Vyplývá to z údajů společnosti Profi Credit o jejích klientech.

ilustrační foto
24.9.2013 17:17   |  

„Letos si nejvíce klientů požádalo odklad splátek v lednu, a to 18 procent. Je to dáno především tím, že si lidé berou úvěry v předvánočním období. Nakoupí dárky a v lednu či v únoru zjistí, že Ježíšek byl štědřejší, než být měl,“ uvedl marketingový ředitel Profi Creditu Ondřej Šmakal. Na Slovensku jde předvánoční šílenství ještě do většího extrému. V lednu žádá o odklad splátek 43 procent klientů. I v Polsku je to proti celoročnímu v průměru dvakrát tolik lidí.

Nejčastější důvody, kvůli kterým se klienti v Česku dostanou do problémů se splácením, jsou nečekaně vysoké výdaje, ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc. Na Slovensku je hlavním důvodem problémů se splácením dlouhodobá nemoc (14 procent).

„Velmi vážné je, když o odklad splátek žádají lidé už po třech měsících splácení, a to z důvodu napjatého rodinného rozpočtu. Lidé by si měli brát spotřebitelský úvěr na věci, které skutečně potřebují, například pokud se jim rozbije pračka. Vůbec nejhorší je řešit problémy se splácením další půjčkou a vytloukat tak klín klínem,“ upozornil Šmakal.

Úvěrová firma Profi Credit patří do finanční skupiny Profireal Group, která působí na finančních trzích střední a východní Evropy od roku 1994.


Čtěte také:

Češi se považují za finančně odpovědné, i když každý druhý žije na dluh

Banka rozdělila jeden milion na podporu finanční gramotnosti

Autor: pav, čtk

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web