Propad. Komerční bance klesl konsolidovaný čistý zisk o 12,5 procenta

Komerční bance klesl za tři čtvrtletí čistý zisk připadající na akcionáře banky meziročně o 12,5 procenta na 9,6 miliardy korun, po očištění o jednorázové položky činil meziroční pokles 7,7 procenta. Aktiva banky stoupla od začátku roku o 2,2 procenta na 804 miliard.

 Bankou roku 2012 se stala Komerční banka
7.11.2013 9:41   |  

Komerční banka vykázala ke konci třetího čtvrtletí meziroční nárůst objemu úvěrů poskytnutých klientům o 2,9 procenta na 475,7 miliardy korun. Objem vkladů klientů stoupl o 4,8 procenta na 592 miliard.

I přes nárůst obchodních objemů banky se konsolidované výnosy meziročně snížily o 5,8 procenta na 23,3 miliardy, což bylo ovlivněno několika jednorázovými položkami zaúčtovanými v loňském roce. Pokles výnosů očištěných o jednorázové položky o 3,8 procenta byl způsoben především velmi nízkými tržními úrokovými sazbami.

„Výsledky celkově hodnotíme mírně pozitivně, zejména s ohledem na vývoj rizikových nákladů,“ uvedl analytik Tomáš Tomčány z Patria Direct. Patria Direct po ohlášení výsledků mírně vylepšila odhady ziskovosti i dividendy. „V příštím roce čekáme, že banka vyplatí dividendu 230 korun za akcii, původní odhad byl 210 korun za akcii, v roce 2015 pak 240 korun za akcii,“ informoval Tomčány.

Komerční banka dosáhla dalších úspor provozních výdajů, které poklesly o 1,7 procenta na 9,7 miliardy. Náklady rizika se téměř nezměnily, když mírně klesly o 0,1 procenta na 1,3 miliardy korun.

„Vstup české ekonomiky do fáze růstu se dosud neprojevil výrazným zrychlením růstu objemu úvěrů. Na druhou stranu indikátory důvěry domácností a podniků se zlepšují a my jsme dosáhli vynikajících výsledků u některých úvěrových produktů, jako třeba u hypoték a financování vývozu. Existují náznaky, že podniky připravují nové investice a chuť spotřebitelů si půjčit roste,“ uvedl generální ředitel banky Albert Le Dirac’h.

Vývoj akcií Komerční banky na pražské burze za poslední dva roky:

Čisté úrokové výnosy klesly o 3,9 procenta na 15,9 miliardy korun navzdory rostoucímu objemu úvěrů a vkladů. Čisté výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 1,6 procenta na 5,315 miliardy korun. Komerční banka rozvíjela program odměn klientům MojeOdměny, což vedlo ke snížení příjmů z poplatků z vkladových produktů a za transakce. Ve srovnání s loňským rokem skupina zaúčtovala nižší náklady spojené se získáním klientů penzijních fondů.

Propad zisku z finančních operací

Čistý zisk z finančních operací klesl o 30,8 procenta na téměř dvě miliardy korun. Pokles byl způsoben zaúčtováním několika jednorázových položek v loňském roce, hlavně prodeje podílu Komerční banky v Českomoravské záruční a rozvojové bance, úpravy portfolia Penzijního fondu Komerční banky a prodeje zbývající části řeckých a portugalských státních dluhopisů.

Ke konci září měla samotná banka 1,58 milionu klientů, meziročně o 1,5 procenta méně. Celkový počet poboček v tuzemsku činil 398 a počet bankomatů 715. Akcie banky se obchodují na pražské burze. Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta.


Čtěte také:

Komerční banka: Ekonomika příští rok poroste o 1,8 procenta

Investujte do akcií českých bank, radí finančníci

Banka virtuálním operátorem? mBank přišla s akční nabídkou pro klienty


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web