Propad. Komerční bance klesl konsolidovaný čistý zisk o 12,5 procenta

Komerční bance klesl za tři čtvrtletí čistý zisk připadající na akcionáře banky meziročně o 12,5 procenta na 9,6 miliardy korun, po očištění o jednorázové položky činil meziroční pokles 7,7 procenta. Aktiva banky stoupla od začátku roku o 2,2 procenta na 804 miliard.

 Bankou roku 2012 se stala Komerční banka
7.11.2013 9:41   |  

Komerční banka vykázala ke konci třetího čtvrtletí meziroční nárůst objemu úvěrů poskytnutých klientům o 2,9 procenta na 475,7 miliardy korun. Objem vkladů klientů stoupl o 4,8 procenta na 592 miliard.

I přes nárůst obchodních objemů banky se konsolidované výnosy meziročně snížily o 5,8 procenta na 23,3 miliardy, což bylo ovlivněno několika jednorázovými položkami zaúčtovanými v loňském roce. Pokles výnosů očištěných o jednorázové položky o 3,8 procenta byl způsoben především velmi nízkými tržními úrokovými sazbami.

„Výsledky celkově hodnotíme mírně pozitivně, zejména s ohledem na vývoj rizikových nákladů,“ uvedl analytik Tomáš Tomčány z Patria Direct. Patria Direct po ohlášení výsledků mírně vylepšila odhady ziskovosti i dividendy. „V příštím roce čekáme, že banka vyplatí dividendu 230 korun za akcii, původní odhad byl 210 korun za akcii, v roce 2015 pak 240 korun za akcii,“ informoval Tomčány.

Komerční banka dosáhla dalších úspor provozních výdajů, které poklesly o 1,7 procenta na 9,7 miliardy. Náklady rizika se téměř nezměnily, když mírně klesly o 0,1 procenta na 1,3 miliardy korun.

„Vstup české ekonomiky do fáze růstu se dosud neprojevil výrazným zrychlením růstu objemu úvěrů. Na druhou stranu indikátory důvěry domácností a podniků se zlepšují a my jsme dosáhli vynikajících výsledků u některých úvěrových produktů, jako třeba u hypoték a financování vývozu. Existují náznaky, že podniky připravují nové investice a chuť spotřebitelů si půjčit roste,“ uvedl generální ředitel banky Albert Le Dirac’h.

Vývoj akcií Komerční banky na pražské burze za poslední dva roky:

Čisté úrokové výnosy klesly o 3,9 procenta na 15,9 miliardy korun navzdory rostoucímu objemu úvěrů a vkladů. Čisté výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 1,6 procenta na 5,315 miliardy korun. Komerční banka rozvíjela program odměn klientům MojeOdměny, což vedlo ke snížení příjmů z poplatků z vkladových produktů a za transakce. Ve srovnání s loňským rokem skupina zaúčtovala nižší náklady spojené se získáním klientů penzijních fondů.

Propad zisku z finančních operací

Čistý zisk z finančních operací klesl o 30,8 procenta na téměř dvě miliardy korun. Pokles byl způsoben zaúčtováním několika jednorázových položek v loňském roce, hlavně prodeje podílu Komerční banky v Českomoravské záruční a rozvojové bance, úpravy portfolia Penzijního fondu Komerční banky a prodeje zbývající části řeckých a portugalských státních dluhopisů.

Ke konci září měla samotná banka 1,58 milionu klientů, meziročně o 1,5 procenta méně. Celkový počet poboček v tuzemsku činil 398 a počet bankomatů 715. Akcie banky se obchodují na pražské burze. Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta.


Čtěte také:

Komerční banka: Ekonomika příští rok poroste o 1,8 procenta

Investujte do akcií českých bank, radí finančníci

Banka virtuálním operátorem? mBank přišla s akční nabídkou pro klienty


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web