Prosův podnět na manipulaci s PRIBOR prošetří experti ČNB

Podnět náměstka ministra financí Martina Prose k prošetření možné manipulace s mezibankovní sazbou PRIBOR předal guvernér České národní banky Miroslav Singer k prošetření odborným útvarům centrální banky. Vyplývá to z dopisu, který Singer poslal Prosovi.

náměstek ministra financí Martin Pros
16.4.2015 18:12   |  

„Váš dopis považujeme za podnět, který - stejně jako všechny ostatní podněty - standardní cestou předávám k vyřízení a prošetření odborným útvarům,“ napsal Singer v dopisu, který má k dispozici server Lidovky.cz. Singer rovněž vyjádřil výhrady k tomu, jak Pros celou záležitost zveřejnil.

V pátek odpoledne poslal Pros guvernéru Singerovi dopis s podnětem k prošetření údajných manipulací se sazbou PRIBOR. Za tuto sazbu si banky půjčují peníze na českém mezibankovním trhu a od jejíž výše se mimo jiné odvíjejí splátky úvěrů. Dopis Pros také poskytl médiím.

Kokrétní důkazy

ČNB hned v pátek požádala Prose, aby blíže vysvětlil, o co svá tvrzení opírá, a tato tvrzení konkrétně doložil. ČNB uvedla, že nemá informace o tom, že existují podezření na manipulaci se sazbou PRIBOR. Singer v dopise, o kterém server informuje, potvrdil, že odborné útvary ČNB vyzvou Prose k předložení konkrétních důkazů a ke konkretizování důvodů, na jejichž základě se náměstek domnívá, že obavy ohledně nastavení PRIBOR mají reálný základ.

O víkendu Pros sklidil kritiku svého nadřízeného, ministra financí Andreje Babiše (ANO). Proti podezření se ohradily Česká bankovní asociace a soukromá organizace The Financial Markets Association of the Czech Republic, která se podílí na tvorbě pravidel pro výpočet mezibankovní sazby PRIBOR.


Čtěte také:

Pro manipulaci s PRIBOR chybí podle expertů motiv, ČNB žádá důkaz

Babišovi se hrubě nelíbí žádost náměstka o prověření manipulace

Finance žádají ČNB o vyšetření manipulace s PRIBOR, banka to odmítla

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sobotka je naštvaný, protikuřácký zákon chce rychle předložit znovu

Sobotka je naštvaný, protikuřácký zákon chce rychle předložit znovu

Premiér Bohuslav Sobotka by chtěl protikuřácký zákon, který ve středu překvapivě poslanci nepodpořili, prosadit ještě do konce volebního období. Ministr zdravotnictví Svatopluk… více

Komerční prezentace
Mobilní web