Provident Financial v Česku i Slovensku zvedla zisk o 11 procent na 1,2 miliardy korun

2.3.2011 19:54   |  

Společnost Provident Financial, která poskytuje domácnostem krátkodobé hotovostní půjčky, zvýšila v Česku a na Slovensku v roce 2010 hrubý zisk o 11,2 procenta na 41,7 milionu liber (1,2 miliardy korun). Poskytnuté půjčky stouply o 4,8 procenta na 185,4 milionu liber (5,3 miliardy korun).

Počet klientů v obou zemích loni vzrostl o tři tisíce na 386 tisíc. Klíčovým cílem pro rok 2011 je v obou zemích dosáhnout růstu počtu zákazníků. „Očekáváme, že růst se projeví v mírném snížení úvěrové kvality, na což jsme připraveni, protože současná úroveň ztráty ze snížení hodnoty pohledávek je v obou zemích výrazně pod skupinovým průměrem,“ uvedla firma.

V Česku je Provident Financial největším poskytovatelem krátkodobých hotovostních půjček domácnostem. Působí zde od roku 1997. Zázemí společnosti v tuzemsku zajišťuje 650 zaměstnanců a 2600 obchodních zástupců. Výše půjčky se pohybuje od 3000 korun do 50 tisíc korun.

Podle Indexu predátorského úvěrování, který loni sestavila obecně prospěšná společnost Člověk v tísni v rámci srovnání nebankovních firem poskytujících hotovostní úvěry, činí roční sazba nákladů asi 220 procent. „Roční sazba nákladů RPSN kolem 220 procent u nejdražšího Providentu je ve srovnání s 60 či 70 tisíci procent RPSN u některých šedých poskytovatelů půjček vlastně nízká,“ citovala autora analýzy Daniela Hůle ze společnosti Člověk v tísni ve svém vydání loni 14. prosince Mladá fronta Dnes.

Společnost působí ještě v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Mexiku. Firma je součástí mezinárodní finanční skupiny International Personal Finance obchodované od roku 1992 na londýnské burze.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Seznam zdvojnásobí investice do TV Stream. Chystá 60 premiér týdně

Seznam zdvojnásobí investice do TV Stream. Chystá 60 premiér týdně

Internetová televize Stream TV provozovaná vyhledávačem Seznam.cz hodlá letos navýšit peníze na původní tvorbu. Ještě na jaře server ohlásil zvýšení investic o padesát procent,… více

Komerční prezentace
Mobilní web