Provident Financial v Česku i Slovensku zvedla zisk o 11 procent na 1,2 miliardy korun

2.3.2011 19:54   |  

Společnost Provident Financial, která poskytuje domácnostem krátkodobé hotovostní půjčky, zvýšila v Česku a na Slovensku v roce 2010 hrubý zisk o 11,2 procenta na 41,7 milionu liber (1,2 miliardy korun). Poskytnuté půjčky stouply o 4,8 procenta na 185,4 milionu liber (5,3 miliardy korun).

Počet klientů v obou zemích loni vzrostl o tři tisíce na 386 tisíc. Klíčovým cílem pro rok 2011 je v obou zemích dosáhnout růstu počtu zákazníků. „Očekáváme, že růst se projeví v mírném snížení úvěrové kvality, na což jsme připraveni, protože současná úroveň ztráty ze snížení hodnoty pohledávek je v obou zemích výrazně pod skupinovým průměrem,“ uvedla firma.

V Česku je Provident Financial největším poskytovatelem krátkodobých hotovostních půjček domácnostem. Působí zde od roku 1997. Zázemí společnosti v tuzemsku zajišťuje 650 zaměstnanců a 2600 obchodních zástupců. Výše půjčky se pohybuje od 3000 korun do 50 tisíc korun.

Podle Indexu predátorského úvěrování, který loni sestavila obecně prospěšná společnost Člověk v tísni v rámci srovnání nebankovních firem poskytujících hotovostní úvěry, činí roční sazba nákladů asi 220 procent. „Roční sazba nákladů RPSN kolem 220 procent u nejdražšího Providentu je ve srovnání s 60 či 70 tisíci procent RPSN u některých šedých poskytovatelů půjček vlastně nízká,“ citovala autora analýzy Daniela Hůle ze společnosti Člověk v tísni ve svém vydání loni 14. prosince Mladá fronta Dnes.

Společnost působí ještě v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Mexiku. Firma je součástí mezinárodní finanční skupiny International Personal Finance obchodované od roku 1992 na londýnské burze.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web