Prudential mění podmínky koupě AIA

31.5.2010 18:09   |  

Britská Prudential hrozí, že odstoupí od převzetí asijské divize AIA americké pojišťovny AIG, pokud nedostane sníženou cenu. Britská životní pojišťovna původně chtěla koupit AIA za 35,5 miliard dolarů, od plánu ale upustila kvůli odporu akcionářů.

Výkonný ředitel Prudential Tidjane Thian se podle informací agentury Bloomberg snaží představitele AIG přesvědčit, aby cenu snížili na dvacet devět až třicet miliard dolarů. Americká pojišťovna, je ochotná slevit na 32 miliard.

O obchodu rozhodnou na výročním setkání akcionáři Prudential příští pondělí. Aby se uskutečnil, potřebuje představenstvo svolení alespoň tří čtvrtin z nich.

Obchod pečlivě sleduje i americká vláda, která od záchranné operace v roce 2008 drží v AIG téměř 80procentní podíl. Podle Bloombergu souhlasí zástupci Fedu s případným snížením kupní ceny AIA.
„Jde nám o smysluplné snížení ceny,“ říká Julian Chilinworth ze společnosti, která dohlíží na akcie Prudential. „Trh je nyní o deset procent níž než byl při oznámení obchodu, a to se musí na cené odrazit.“

Podle analytiků je pravděpodobné, že AIG nakonec na nové podmínky přistoupí, i kdyby to mělo být z nedostatku jiných alternativ. Vyšší nabídku za AIA s největší pravděpodobností nezíská a další možnost, zapsání firmy na hongkongskou burzu, je v důsledku krize eurozóny méně výhodné než loni.

Prudential, založená před 162 lety, působí kromě Velké Británie ve 12 asijských zemích a patří jí americká pojišťovna Jackson National Life. Možnost koupit AIA, která operuje ve třinácti státech v asijsko-pacifické oblasti, označili zástupci „Pru“ za jedinečnou příležitost. Podle BBC se množí spekulace, že firma hodlá zcela opustit britský a americký trh a věnovat se pouze perspektivní Asii.
Zájem o AIG oznámila Prudential poprvé v březnu.

Původní plán počítal s 25 miliardami dolarů zaplacenými v hotovosti v zbytkem v cenných papírech. Aktuální nabídka snižuje podle zdroje obeznámeného s transakcí počet akcií, které by AIG dostalo.

Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web