Prudential odstoupila od záměru koupit AIA

2.6.2010 9:12   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Britská pojišťovací skupina Prudential oznámila, že odstupuje od záměru koupit od americké pojišťovny AIG její asijskou dceru AIA. Obchod v hodnotě 35,5 miliard dolarů (téměř 750 miliard korun) měl přeskupit síly na pojišťovacím trhu – Prudential by se stala největší životní pojišťovnou na nejrychleji rostoucím trhu – a zároveň pomoci mateřské AIG splatit vládní pomoc, kterou banka obdržela v roce 2008 a která ji zachránila před kolapsem.

Prudential požadovala cenu o 5,1 miliardy nižší, americkou vládou kontrolovaná pojišťovna se však během víkendu rozhodla trvat na původních podmínkách. „Bohužel nebylo možné dosáhnout dohody, takže si myslíme, že je v nejlepším zájmu našich akcionářů nadále již o tento obchod neusilovat,“ uvedl předseda Prudential Harvey McGrath ve svém prohlášení. Prudential usilovala o nižší cenu, poté co její akcionáři uvedli, že obchod by byl za daných podmínek příliš drahý.

Po rozhodnutí představenstva AIG nepřijmout nižší nabídku, se tak opět nabízí otázka, kde společnost vezme potřebnou hotovost na splacení vládní pomoci. AIG v rámci programu TARP celkem obdržela 132 miliard dolarů. Generální ředitel AIG Robert Benmosche byl jeden z mála, který o uplynulém víkendu loboval za přijetí nových podmínek i za cenu nižší ceny. Téměř všichni ostatní ředitelé hlasovali proti.

Pro AIG je tak nyní nejpravděpodobnější možnou cestou primární úpis akcií společnosti AIA na hongkongské burze. Britskou pojišťovnu Prudential bude odstoupení od smlouvy stát 660 milionů dolarů. Nejistá je i budoucnost jejího šéfa Tidjanea Thiama. Ačkoliv mluvčí Prudential uvedl, že jeho odchod „není na pořadu dne“.

Převzetí AIA skupinou Prudential je tak největší, které se nezdařilo od listopadu 2008, kdy se těžařské společnosti BHP Billiton nepovedlo dohodnout na převzetí skupiny Rio Tinto. Kolaps dohody je tak i pohromou i pro banky Credit Suisse, J.P. Morgan Chase a HSBC, které měli s obchodem radit pojišťovně Prudetial. Ty tak mohou nyní doufat v případné IPO, za které by jistě rády zinkasovali upisovací poplatky.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web