Průměrné kapesné teenagera v Česku je 654 korun

Výplata kapesného patří k jednomu ze základních prostředků, jak své ratolesti učit nakládání s penězi. Průměrná výše kapesného českého teenagera činí 654 korun měsíčně. Nejvyšší kapesné si pak užívají mladí z největších a nejmenších obcí. Vezmou-li se však v potaz obecně vyšší ceny ve větších městech, lze říci, že mladí z nejmenších měst si žijí oproti svým vrstevníkům zcela nejlépe. Zjištění přinesl průzkum agentury Stem/Mark pro skupinu Rockaway.

Ilustrační foto
3.10.2015 10:08   |  

Šedesát procent oslovených rodičů uvedlo, že kapesné dávají svým dětem pravidelně, a to nejčastěji jednou měsíčně. „Mnoho rodičů řeší tuto povinnost zadáním trvalého příkazu v bance, aby si dítě zvyklo na pravidelné datum ‚výplaty‘ a naučilo se peníze vhodně rozložit do celého měsíce,“ vysvětluje průzkum.

Představa mladých o adekvátní výši kapesného se ale neshoduje s představou rodičů: vytoužená částka teenagerů je až dvakrát vyšší, než kolik reálně od rodičů dostávají, a to nehledě na velikost města, ve kterém žijí. Nejvyšší kapesné platí rodiče dětem ve velkoměstech nad sto tisíc obyvatel (průměrně 698 korun měsíčně) a v nejmenších obcích s méně než pěti tisícovkami obyvatel (průměrně 667 korun za měsíc).

Jen čtvrtina teenagerů si při nedostatku peněz hledá brigádu

Polovina mladých svoji ekonomickou realitu v okamžiku nedostatku prostředků řeší jednoduše uskromněním se. Jen zhruba čtvrtina z nich se odhodlá k hledání přivýdělku či pravidelné brigády, kterou má až polovina takto aktivních dětí/studentů.

Při překročení stanoveného rozpočtu se pak zhruba pětina teenagerů dál spoléhá na rodiče, kteří jsou pak zpravidla tolerantní – pokud dítě potřebuje prostředky na nějakou důležitou věc, až kolem 54 procent rodičů je ochotno sáhnout do kapsy. Kolem sedmnácti procent rodičů však praktikuje tvrdý sparťanský přístup: pokud teenagerovi prostředky nevyšly, má jednoduše smůlu a musí počkat.

Tito mladí většinou stále bydlí u svých rodičů, takže jim odpadá starost o náklady na bydlení a stravu a používají kapesné pouze pro osobní potřebu. Většina dětí zároveň uvádí, že jim rodiče platí účet za telefon a internet a také oblečení.


Čtěte také:

Naučí se děti hospodařit? Banky jim tlačí kapesné na kartách

ČSOB nabízí Cool kartu bez účtu. Je určena na kapesné

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web