Čtvrtině českých domácností hrozí dluhová past

19.7.2010 13:58   |  

Více než čtvrtině českých domácností hrozí v budoucnu problémy se splácením úvěrů. Týká se to hlavně lidí s nižším příjmem a vysokou mírou zadlužení. Finanční situace zbylých 74 procent rodin je vyvážená, vyplývá z kalkulátoru, který loni vyvinula Poštovní spořitelna.

Nejpočetnější skupinu tvoří podle statistik kalkulátoru lidé, kterým sice bezprostřední riziko dluhové pasti nehrozí, v případě výpadku příjmů se ale mohou dostat do vážných problémů. Jejich podíl na celkovém počtu respondentů dosahuje 35 procent. „Tyto rodiny by měly zvýšit svoji finanční rezervu a část mzdy ukládat na spořicí účet,“ uvedl ombudsman Poštovní spořitelny Martin Kovář. Nevyváženou finanční situaci má podle údajů kalkulátoru 26 procent rodin. „Tyto domácnosti by měly nejprve své dluhy rozdělit podle důležitosti, přičemž přednost mají ty s vysokými pokutami za nesplácení a závazky související s bydlením, jako je nájem nebo energie. U zbylých částek je třeba jednat o jejich snížení či odložení,“ uvedl ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.

Kalkulátor koeficientu rozumného zadlužení je umístěn na stránkách www.rozumnezadluzeni.cz. Při výpočtu koeficientu se zohledňují nejen příjmy a výdaje domácností, ale také míra využití úvěrů a celkový majetek. Za poslední půlrok využilo koeficient 8000 uživatelů.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web