První německý bankéř byl odsouzen kvůli finanční krizi

15.7.2010 8:01   |  

Finanční krizi padlo za oběť první „velké zvíře“. K deseti měsícům podmínečného trestu a k zaplacení pokuty 100 tisíc eur (zhruba 2,5 milionu korun) byl včera odsouzen bývalý šéf německé banky IKB Deutsche Industriebank Stefan Ortseifen.

Podle předsedkyně düsseldorfského soudu Ortseifen oklamal akcionáře a investory, když v předvečer finanční krize vylíčil stav banky v lepších barvách, než jak tomu bylo ve skutečnosti, a uměle tak vytlačil ceny bankovních akcií nahoru. „Ničím jsem se neprovinil,“ protestoval 59letý bankéř a na místě se proti rozsudku odvolal.

K případu došlo na konci léta roku 2007, tedy více než rok před zhroucením Lehman Brothers, které naplno odstartovalo globální finanční krizi. Dvacátého července Ortseifen v tiskovém prohlášení píše, že je banka IKB v dobrém stavu, úvěrová krize ji poškodí jen minimálně. Doporučuje tedy akcie banky dál nakupovat, což tlačí cenu banky na burze vzhůru. O deset dní později pak bankéř rezignuje, a nebýt včasného zásahu německé vlády, IKB by zkolabovala. Banku poté převzal státní institut KfW a pomocí asi deseti miliard eur z kapsy daňových poplatníků ji zachránil. Nyní je banka v rukou amerického investičního fondu Lone Star.

„Místo aby nechal rozhodnout síly trhu, obžalovaný se rozhodl vydat uklidňující tiskové prohlášení,“ zněl ortel vrchní soudkyně Brigitte Koppenhöferové. Odsouzený se podle ní provinil manilupací s cenou akcií, polehčující okolností mu pak bylo to, že se na manipulaci sám neobohatil. Ortseifen neřekl ani slovo a opustil soudní síň s ledově klidnou tváří. „Není možné dnes říkat, co měl pan Ortseifen vědět v roce 2007, vyvozovat závěry z informací, jež známe až teď. Copak musí být bankovní ředitel moudřejší než šéfové ratingových agentur, kteří nám také říkají teprve dnes, že se tehdy naprosto mýlili?“ bránil svého klienta advokát Rainer Hamm.

Případ Ortseifen rozděluje německé veřejné mínění: podle některých by vůbec neměl být souzen, podle jiných má štěstí, že „vyvázl jen s podmínkou“. Ve Spojených státech nyní probíhá jiný spor, v němž rovněž figuruje IKB. Americká banka Goldman Sachs německé IKB v roce 2007 prodala úvěrové produkty v hodnotě 150 milionů dolarů, které se později ukázaly jako bezcenné, a IKB tak o peníze přišla. Právníci zkoumají, zda Goldman Sachs o extrémní rizikovosti úvěrových produktů věděla, a chtěla se jich proto zbavit prodejem bance IKB, jež o ničem netušila.

Berlín
Od našeho zpravodaje

Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web